6 Şubat günü saatler 04.17’yi gösterdiğinde meydana gelen 7.7 ve 9 saat sonra meydana gelen 7.6 şiddetinde Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Düzce CHP İl Örgütü bölgeye, kıyafet ve gıda dolu 2 tır gönderdi.

Depremin ilk gününden bu yana Gaziantep’in İslahiye, Nurdağı ve Kahramanmaraş bölgelerinde yardım faaliyetlerini sürdüren Düzce CHP İl Başkanı Semih Cemşit, parti üyeleriyle birlikte depremzedelere yardımları ulaştırarak, sıcak çorba ikramında bulundu.

WhatsApp Image 2023-02-23 at 16.38.20

Özellikle bölgede hijyen konusunda eksiklik olduğunu ifade eden Başkan Cemşit, yardımların devam edeceğini söylerken, bölgede ki depremzedeler için bir an önce konteyner kent ve çadırların kurulması gerektiğini de belirtti.

Öte yandan deprem bölgesinde ki izlenimlerini aktaran ve değerlendirmelerde bulunan Cemşit sözlerine şöyle devam etti:

“Öncelikle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Enkaz altından kurtarılan vatandaşlara da acil şifalar dilerim. Biz İslahiye, Nurdağı ve Kahramanmaraş’ta bulundum ben ama 2 akşam Nurdağı’nda kaldım. Nurdağı’na buradan 2 tır yardımda bulunduk. Burada hayırsever vatandaşlarımızın desteğiyle yeni montlar, kazaklar gerekli olan ne varsa alıp Nurdağı’na götürdük ilk önce. Orada bizi Genel Başkan Yardımcılarımız, Kadın Kolları Başkanımız Aylin Nazlıaka karşıladı.

“Halkın durumu çok kötü”

Orada bir belediyemizin desteğiyle büyük bir çadır kurduk ve bu çadıra malzemelerimizi indirip halka öyle ulaştırdık. Gelen vatandaşlara ihtiyaçları ne ise tüm yardımları bu şekilde ulaştırdık.

İnanın, halkın durumu çok kötü. Biz 1999 depremlerini yaşadık ama orası başkaydı bambaşka bir şekildeydi. Tek katlı evler bile yıkılmıştı. İnsanların hiç yaşam alanı kalmamıştı. Ne yiyecek, ne içecek, ne banyo ihtiyaçları hiçbir şey kalmamış vaziyetteydi. Gerçekten çok içler acısı durumdaydı. Özellikle Nurdağı’nda sıfır bina kalmıştı. Biz depremin akşamı yola çıktık, çarşamba sabahı oradaydım. Çarşamba sabahına kadar hiç yardım gelmemiş sıcak bir çorba bile kaynatılmamış, içilmemiş. İnsanlar sadece bisküvi ve meyve sularıyla duruyorlardı.

“Nurdağı’nda bütün binalar yıkılmıştı”

Biz gittiğimizde çevre illerden gelen birkaç genç arkadaşımız kendi araçlarıyla, kendi imkanlarıyla ateş yakıp, çorba kaynatmışlardı. Halka bu şekilde hizmet ediyorlardı. Çarşamba gününe kadar hiçbir şey yememişti insanlar. Durum gerçekten çok kötüydü.

Bölgeye yardımlarımız tabii ki devam edecek. Yardımlarımızı hayırsever arkadaşlarımızla birlikte topluyoruz ve tekrardan buradan ulaştıracağız. Oradan buraya gelen vatandaşlarımızı hayırseverlerin desteğiyle ev sahibi yaptık, onların eşya desteğini sağladık. Bu şekilde yardım ettiğimiz birkaç aile var.

“Dışarda kalan vatandaşlarımız var”

Özellikle bölgede dışarıda kalan vatandaşlarımız var. Orada ki ilçe başkanlarıyla görüşüyoruz. Bunlar için bir an önce konteyner kent ve çadır ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Herkes bir şekilde yardımını sağlıyor ama bir an önce bu yardımların buraya ulaştırılması gerekiyor. Herkesten ricam hepimiz elimizden ne geliyorlarsa yardımlarımızı yapalım.”