Gölyaka ilçesinde yer alan göl havzasındaki su, önceki gün etkisini gösteren sağanağın ardından taşarak tarım bölgelerine ulaştı.

AA-20230710-31642229-31642219-EFTENI_GOLU_HAVZASINDAKI_TASKIN_TARIM_ARAZILERI_VE_MESIRE_ALANLARINI_SUYLA_DOLDURDU

Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, yaptığı açıklamada, Efteni Gölü'nde Devlet Su İşleri tarafından inşa edilen kenar setleri çalışması bittiğinde yüksek oranda taşkınların önüne geçileceğini anlattı.

Metrekareye yaklaşık 260 kilogram yağışın düştüğünü belirten Demircan, vadilerden, dere yataklarından akan suyun gölde toplandığını, buradan Küçük Melen'e, ardından da İstanbul'un içme suyu ihtiyacının önemli kısmını karşılayan Büyük Melen'e deşarj olarak Karadeniz'e ulaştığını kaydetti.

"Baraj kapağının açılması söz konusu değil"

AA-20230710-31642433-31642419-EFTENI_GOLU_HAVZASINDAKI_TASKIN_TARIM_ARAZILERI_VE_MESIRE_ALANLARINI_SUYLA_DOLDURDU

ŞEHİT UFUK BAYSAN’IN AİLESİNİ ZİYARET ETTİLER ŞEHİT UFUK BAYSAN’IN AİLESİNİ ZİYARET ETTİLER

Demircan, Yığılca ilçesindeki Hasanlar Barajı'nın, tarımsal sulama ve sel baskınlarını önlemek amacıyla inşa edildiğine de değinerek, "Kapak açma gibi bir durum söz konusu değildir. Barajın halihazırda seviyesi yükseldiği için su, doğal olarak savakların üzerinden taşarak akmaktadır." diye konuştu.

Gölyaka'daki tarım arazileri ve meralarda zarar oluştuğunu anlatan Demircan, İçmeler, İmamlar, Fatih, Açmalar, Esen, Yazıpınar ve Hacıyakup mahalleleri ile mısır ekili Köprübaşı, Paşakonağı, İstinli, Bahçeköy arazilerinin zarar gördüğünü kaydetti.

Gölün taşmasıyla 350 dekarlık alanın su altında kaldığını dile getiren Demircan, şu ifadeleri kullandı:

"3 milyonluk zararımız söz konusu. Belediye olarak mısır tarlalarımız vardı, hasada hazırdı. Sular altında kaldı, verim alamıyoruz. Buradan elde edilecek gelirle çocuklarımıza park ve futbol sahaları yapacaktık ama oralar da sular altında kaldı. Biz çocuklarımız için yine elimizden geleni yapacağız. Önemli olan can kaybımızın olmaması."