Düzce Sebzeciler ve Balıkçılar Esnaf Odası Başkanı İslam Batuhan Yangaz, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ’nün girişimleriyle Düzce’ye kazandırılan Kapalı Pazaryeri’ni Öncü Haber’ değerlendirdi. Hem pazarcı esnafının hem de vatandaşların yeni pazaryerinden çok memnun olduklarını ifade eden Yangaz, “bu modern kapalı pazaryerimiz, Türkiye’de sayılı pazaryerlerinden olacak. Çağrılarımıza kulak vererek, bize bu eseri kazandırdığı için Belediye Başkanımız Faruk Özlü’ye çok teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-12-05 at 10.26.17

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ‘nün girişimleriyle Aziziye Mahallesi’nde bulunan Halk Pazarının yanı başına Modern Kapalı Pazaryeri inşa edildi.

Yapılan son düzenlemelerle Pazarcı Esnaflarının tezgahlarını kurarak satışa başladığı Kapalı Pazaryeri’nde her detay en ince ayrıntısına kadar düşünülerek imar edildi.

Yakın zamanda yan kısımlarının da kapatılarak tamamlanması planlanan Kapalı Pazaryerine ilişkin Düzce Sebzeciler ve Balıkçılar Esnaf Odası Başkanı İslam Batuhan Yangaz, süreci ve sonrasını Öncü Haber’e anlattı.

Yangaz şöyle konuştu: “Yeni pazaryeri Faruk Özlü ‘nün girişimleriyle ve odamızın destekleriyle bugünkü konumunda yer aldı. Sebze, meyve, gıda, bakliyat, şarküteri üretici ve balıkçı esnaflarımızdan oluşan 206 tezgâhlı, 90 üretici esnafından oluşan Düzce’nin kendi yerel ürünlerini, bağında bahçesinde, yetişen köylerde, ilçelerde yapıp sergilediği bir pazaryerimiz. Üretici ve vergiye mahsus olmak üzere 300 esnafımız var.” açıklamalarında bulundu.

Tek tip bir pazaryeri olmasının büyük avantaj olduğunu dile getiren Yangaz, “Kuralların tek olduğu, girişinin çıkışının 11 adet kapıdan hasıl olduğu bir pazaryeri, yeni bir bina, yeni renkler. Ufak tefek eksiklerimiz var. Onlar da tamamlanma aşamasında.” dedi.

WhatsApp Image 2023-12-05 at 10.26.22

“Esnafların ürünleri korunacak, tüketiciler soğukta mağdur olmayacak”

Yazgan, Faruk Özlü ‘nün pazaryerini ziyaret ettiğini ve dış kapmalarla alakalı eksiklikleri gördüğünü vurguladı. Yazgan, Düzce Belediye Başkanı Özlü için, “Birimlerine gerekli talimatları verdi. Şu an ufak bir ihale olacak. Sonra dışlar kapanacak. Kışın karda, sepkende esnafların ürünleri korunacak, tüketiciler soğukta mağdur olmayacak. Faruk Özlü ‘nün sayesinde bu duruma geldik. Eksiklikler düzelir.” açıklamalarında bulundu.

Belediyeyle sürekli karşılıklı iki kurumsal yer olarak çalıştıklarını dile getiren Yazgan, “Resmi evrak ve kayıtlılık sürecini biz onararak geldik. Biz yazı dilini kullandık. Resmiyeti kullandık. Çevre illerdeki gösterilen projelerin durumlarını fotoğraflar ve videolarla sunarak bu sürece geldik. Mutluyuz.” dedi.

Taşınma işlemleri için kışın işlerin durgun olduğu zamanları seçtiklerini vurgulayan Yazgan, bunun nedeninin pazaryerindeki birtakım olayları oturtabilmek adına olduğunu belirtti.

Yazgan yeni pazaryerinin açılmasının üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen resmi açılışın olmamasıyla alakalı şunları söyledi; “İçeride bir alıştırma oturtturma için yapmadık. Birkaç ihtiyacımız da var. Sanırım yılbaşından sonra onlar görüldükten sonra resmi açılış gerçekleşecek.”

Derslerine çalışarak taşınma işlemlerine başladıklarını dile getiren Yangaz, “Yeni sezona burası muhteşem olacak, girişi çıkışı kuralları, düzeni, esnaf kontrolü, tüketicilerin otopark sıkıntısı yaşamadan huzurlu alışverişini yapabileceği bir yer olacak.” ifadelerini kullandı.

Pazaryerinde kurallara uymak konusunda dikkatli olduklarını ve uyulması için ellerinden gelenin yapıldığını söyleyen Yazgan, “Biz burada İl Tarım Müdürlüğü’yle görüşmeler yapıyoruz. Türkiye’nin her yerinde Ticaret Bakanlığınca belirtilen kurallar var. Biz burada yeni kurallar değil devletin düzenlediği kurallara uymak istiyoruz. Sadece malı sergilemek değil, esnafın müşteriyle konuşma tarzını, tüketicinin hakkını arayışı anlamında ve balık dükkanlarımızdaki estetiği, malzeme kalitesini önemsiyoruz. Herkesin kaydı var, sicil numaraları var. Kim hangi tezgâhta nereden mal alıyor kaydı var.” ifadelerini kullandı.  

“Türkiye’de ilk 15’te varız”

Yeni pazaryerinin açılmasından son derece mutlu ve huzurlu olduğunu dile getiren Yazgan, “Belli düzenlemelerde bence Türkiye’de ilk 15’te varız. Mimarinin yeniliğinin dışında kuralların işleyişi olarak da. Daha iyiyi istiyoruz, Düzce güzel bir il. Faruk Özlü bizi bu durumlara getirdi. Devam eden bir Salı pazarı projemiz var. Fevzi Çakmak ve Koçyazı Mahallesi’nde pazaryerlerimiz var. Faruk Özlü Düzce’ye bir şeyler katmaya çalışan, atılım ve yatırım yapan biri. O varken görünenler ortada.” İfadelerine yer verdi.