‘Yargıda toplu izin’ anlamına gelen adli tatil dün itibarıyla sona erdi. 20 Temmuz- 31 Ağustos tarihleri arasında adliyelerde görev yapan nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalarla ilgilendi, diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verildi. Anayasa Mahkemesi ise adli tatil kapsamında yer almadı.

Düzce’de suça ve suçluya göz açtırmayan, yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, 1 Eylül 2023’te başlayan ‘2023- 2024 Adli Yıl’ı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında, adaletin tecellisinin vatandaşa en adil şekilde ulaşması için görev yapan tüm yargı mensuplarının adli yılını tebrik ederek şu ifadeleri kullandı:

“Adaletin tecellisi için vatandaşımıza en etkin, verimli ve daha da önemlisi adil şekilde ulaşması için ülkemizin dört bir yanında özveriyle görev yapan Hukuk devletinin teminatı, bağımsız ve tarafsız yargının fedakâr temsilcileri Hakim ve Cumhuriyet Savcılarımızın, yargının kurucu unsurlarından avukatlarımızın ‘Yeni Adli Yıl’ını tebrik ediyor, 2023-2024 adli yılın tüm yargı camiamız, ülkemiz ve milletimiz için hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

HABER: Nisa Aydın