İşveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak günü Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’i yakan kişinin eyleminin ardından Danimarka ve Hollanda’da da benzer provakatif eylemler yaşanmıştı.

Hollanda başkonsolosluğunun ardından Almanya, Fransa, Belçika ve İngiltere başkonsolosluğu da kapatıldı. İstanbul Beyoğlu’nda ki Almanya Başkonsolosluğu önünde önlem amaçlı zırhlı polis aracı bekletildiği görülürken, kapıda “başkonsolosluk bugün kapalıdır ve tüm randevular iptal edilmiştir. Güncel gelişmelere internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz” yazılı bir kâğıt asıldı.

712155Image1

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Soylu şu ifadelerde bulundu:

“3-4 gündür DEAŞ üzerinden 60 milyon turist hedefini koyduğumuz bir günde Türkiye'de yeni bir psikolojik harp başlatmanın eşiğini oluşturmuşlardır. DEAŞ'ın sahibi kim? Biz size binlerce Avrupalı DEAŞ'lı gönderdik Ne yaptınız o DEAŞ'lıları?

Bir istihbarat elemanı Türkiye'de birkaç kişiye elemanlık teklif etmiş, Türkiye’de bunu izlemiştir. Bu istihbarat elemanı, bir ülkeye istihbaratını pazarlamıştır. O istihbarat elemanının kim olduğunu Türkiye Cumhuriyeti biliyor.

Siyasi kazanç uğruna bu ülkenin pazarlamasını yapanlar her zaman dumura uğramışlardır. Çünkü bu millet feraset sahibi bir millettir.

İstiklal'deki saldırıda sizin koyun koyuna olduklarınızı biz biliyoruz. Madem çok biliyordunuz İstiklal saldırısını neden haber vermediniz?”