Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş:

“Palamut sezonunun sonuna gelmiş durumdayız. Sezon başında da palamuttan fazla beklentimiz yoktu. Toplu halde sürülere denk gelmedik, parça parça balıklar oldu. Balıkçılarımızın bu sezon yüzü gülmedi” 

başkan

Balıkçılar diğer  balık türlerine  yöneldi

Sezon başlangıcından bu yana umdukları  kadar başarılı bir av dönemi geçiremeyen  balıkçılar, teknelerini karaya çıkardı. Balıkçılar palamut yerine  hamsi, lüfer, çinekop gibi diğer  balık türlerine  yöneldi.

Teknelerimizin yüzde  %90'ı sezonu bitirmiş ,dinlenmeye geçmiş  durumda

Bu sene yaşanan olumsuz hava şartlarının balık avcılığında olumsuzluk oluşturduğu yönünde konuşmasına devam eden Karakaş, "Palamut sezonunun sonuna gelmiş  bulunmaktayız . Sezon başında da palamuttan fazla beklentimiz yoktu. . Toplu halde sürülere denk gelmedik, parça parça balıklar oldu. Şu anda balıkçı da, müşteri de memnun değil. Zaten teknelerimizin yüzde  %90'ı sezonu bitirmiş ,dinlenmeye geçmiş  durumda. Hatta kaptanlarımız teknelerini karaya çekmiş  durumdalar." 

Beklentilerimizin altında kalan bir sezonu geride bıraktık

Karakaş, palamuttan umduğunu bulamayan  balıkçıların palamut yerine diğer balık türlerine yöneldiğine  dikkat çekerek, "Şu anda balıkçılarımız kıyılarda lüfer, çinekop, zargana, levrek, trol avındalar. Teknelerimiz ise  barbun, istavrit, çinekop gibi balıkların peşinde denize açılmış durumdalar. Bu sezon Hamsi için  de ne iyi ne de kötü diyebiliriz, beklentilerimizin altında kalan bir sezonu geride bıraktık." Şeklinde  konuştu.

Editör: Zeki Aşıkoğlu