Karadeniz Bölgesi’nin en büyük geçim kaynaklarından olan, Türkiye’nin stratejik ürünü fındık fiyatlarında ki belirsizlik devam ediyor. Düzce’nin bazı bölgelerinde bu yılın ilk hasadı başlarken, üreticilerin ise gözü ve kulağı, açıklanacak taban fiyatlarda.

Konu ile ilgili Öncü Haber Merkezi’ne değerlendirmelerde bulunan Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Kadir Mutioğlu, beklentilerinin kilogram başına 120 TL olduğunu söyledi. Bu yıl Düzce’ genelinde rekoltenin yaptıkları tespitler neticesinde 50 – 55 bin ton civarında olmasını beklediklerini ifade eden Mutioğlu, “Sizin de bildiğiniz gibi, işçi maliyetleri gübre ve ilaç maliyetleri gibi maliyetler, üreticilerimizin belini büküyor. Bu yıl 1 kilogram fındığın maliyeti üreticimize 80 TL’ye mal oluyor. Bizim beklentimiz, hükümetimizin üreticilerimizi tatmin edecek bir fiyat açıklaması. Bizim beklentimiz 120 TL. Ama, yukarıda 85 -100 TL arası bir fiyatın kavgası veriliyor. Biz 120 TL’nin altında bir fiyat kabul etmiyoruz. Eğer bizim beklentimizin altında bir fiyat açıklanırsa, tepkimizi ortaya koyarız” diye konuştu.

FINDIIK

“Türkiye’de tekelci iki firma var”

Türk fındığının kaderini İtalyan Ferrero ve Balsu gibi 2 tekelci firmanın belirlediğini kaydeden Muitoğlu, “Fındık ihracat bakımından Türkiye’nin stratejik bir ürünü. Ama ne yazık ki, Türkiye’de fındığın kaderi, İtalyan Ferrero ve Balsu gibi 2 tekelci firmanın elinde. Bu nedenle biz, hükümetimizin TMO aracılığı ile Türk fındığına sahip çıkmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

İŞTE İL İL SERBEST PİYASADA SON DURUM İŞTE İL İL SERBEST PİYASADA SON DURUM

“Bu yıl Düzce’de öngörülen rekolte 50 – 55 bin ton civarında”

Düzce’de geçtiğimiz aylarda yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle bu yıl fındığın rekoltesinin düşük olduğunun altını çizen Mutioğlu, sezon öncesi Akçakoca ve Düzce’nin bazı bölgelerinde yaptıkları tespitlerde, rekoltenin 50 – 55 bin ton arasında olmasını beklediklerini dile getirdi.

Mutioğlu, “Biliyorsunuz biz geçtiğimiz aylarda yaşanan fırtına öncesi, bahçelerde rekolte çalışması yapmıştık. Ama o fırtına ve küllenme hastalığı nedeniyle bu yıl fındığın rekoltesinin 50- 55 bin ton arasında olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER: Savaş ARI