Hafta sonu Türkiye’nin birçok ilinde etkili olan fırtınadan Düzce de önemli ölçüde etkilendi. Ağaçları köklerinden söken kuvvetli rüzgar nedeniyle Düzce Şehir Mezarlığı’nda da tahribat meydana geldi.

Mezarlıktaki hasarla ilgili Düzce Belediyesi’nden yapılan açıklamada, miadını doldurduğu vurgulanan ağaçların kaldırılmasının doğru bir karar olduğu aktarıldı.

13003-firtina-sehir-mezarligi-3

Belediyeden mezarlık açıklaması

TEMİZLİĞİN, BİREYLERİN SAĞLIĞINA ETKİSİ ANLATILDI TEMİZLİĞİN, BİREYLERİN SAĞLIĞINA ETKİSİ ANLATILDI

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şehir Mezarlığı’nda ağaçlar kök kısmından devrilerek şiddetli rüzgârın etkisiyle kabirlerin üzerine yıkıldı. Ağaç köklerinin yüzeye çıkması nedeniyle bazı kabirlerin taşları ve mermerleri kırıldı.

Yaşanan son olayların ardından, Düzce Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nün şehir mezarlığındaki ağaçların köklerinin zaman içinde yeni açılan mezarlarla birlikte zarar gördüğü ve bu sebeple rüzgâra dayanamadığı yönündeki tespitleri bir kez daha doğrulanmış oldu.

13005-firtina-sehir-mezarligi-4

2021 yılı itibariyle konusunda uzman isimlerin yönlendirmeleriyle biyolojik ömrünü tamamlamış, mezarlara zarar verdiği tespit edilen ve ziyaretçiler için de tehlike oluşturan ağaçların kaldırılması için çalışma başlatan Düzce Belediyesi, bu sayede geçtiğimiz hafta sonu yaşanan fırtınadan ötürü ortaya çıkabilecek olası tehlikelerinde bertaraf edilmesini sağladı.”

Şehir Mezarlığı’nda kökünden sökülen ağaçlar vinç yardımı ile alınırken mezarlık içindeki tehlike arz eden ağaçların da yine vinç yardımcı ile alınacağı belirtildi.