“BURADAKİ PROBLEM BELEDİYEDEN KAYNAKLI” “BURADAKİ PROBLEM BELEDİYEDEN KAYNAKLI”

Düzce Belediyesi, il genelinde sivrisinek ve uçkun mücadelesi kapsamında ilaçlama çalışmalarına başladığını açıkladı. Son dönemde artan sivrisinek istilasına karşı yürütülen seferberlik sayesinde kapı-pencere açamaz hale gelen halkın bir nebze olsa rahatlaması bekleniyor.

Düzce Belediyesi, konuya ilişkin yaptığı bilgilendirmede şunları kaydetti: “Havaların ısınması ile birlikte sivrisinek uçkun mücadelesi kapsamında sürdürülen ilaçlama çalışmalarına hız verdi.

11997-sivrisinek-mucadele-4

Veteriner İşleri Müdürlüğü belediye sınırları içerisinde tüm mahallelerde yaz ayları boyunca periyodik olarak düzenli şekilde çalışmalarını sürdürürken çalışmalar, halk sağlığı ve çevre sağlığına özen gösterilerek titizlikle yürütülüyor.”

Vatandaşlara ‘hep birlikte’ mücadele çağrısı

Vatandaşların sivrisineklerle mücadele kapsamında alınabilecekleri önlemler konusunda Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise “Vatandaşlarımız, kendi evlerinde, bahçelerinde ve çevrelerinde alabileceği çok basit ve etkili fiziki önlemlerle, hem sorun teşkil eden sivrisineklerden korunmuş olacaklar hem de daha fazla ilaç kullanılmasının önüne geçerek sağlığımızı ve çevremizi korumuş olacaklardır.” ifadelerine yer verildi.

Vatandaşların alabilecekleri önlemleri de sıralayan müdürlük, şu uyarılarda bulundu:
“Bahçe civarında kalıcı su birikintilerinin olmamasına dikkat ediniz. (süs havuzu, atıl havuzlar, kovalar, çeşme yalakları, atıl lastikler gibi). Mevcut olanların suyunu haftada bir değiştiriniz. Çünkü sivrisinekler küçük miktardaki durgun su birikintilerine bile yumurta bırakırlar. Bıraktığınız yarım kova sudan binlerce sinek çıkabilir. Aynı uyarıyı komşularınıza da yapınız. Sinek sizin evinize de uçabilir. İçinde su birikebilecek kapların ağzını kapalı tutun, ters çevirin veya imha ediniz.”

11998-sivrisinek-mucadele-1