Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez, Düzce Belediyesi’nin su alt yapısını yenilemek için çekeceği döviz cinsinden krediye, “Bu borç Düzce’ye ağır, benden sonra tufan mantığı kabul edilemez.” diyerek tepki gösterdi. Sönmez Düzce’nin daha önemli sorunları olduğuna dikkat çekerek “Düzce'de kentsel dönüşüm varken, her sene kronikleşen hava kirliliği sorunu varken ve bunlarla ilgili hiçbir ciddi program ve çalışma yokken herhalde içme suyu şebekesi gerekçesi kamuoyuna daha ikna edici olarak düşünülmüş.” dedi.

Düzce Belediyesi'nin su alt yapısı için İller Bankası aracılığıyla Dünya Bankası’ndan çekeceği 45 milyon Euro'luk borçlanmaya bir tepki de Vatan Partisi’nden geldi. Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez, partisinin il binasında borçla ilgili basın açıklaması yaptı. Sönmez açıklamasında, bu borcun Düzce’ye ağır olduğunu savundu.

WhatsApp Image 2023-09-14 at 15.15.28“Belediye rehin bırakılarak tefeciden para alınmaz”

İl Başkanı Fethi Sönmez, ‘Bu para belediyemizin bir yıllık bütçesinden fazla.’ diyerek şunları söyledi:

“Düzce Belediye Meclisi oy çokluğuyla 45 milyon Euro borçlanma yetkisi aldı. Bu para belediyemizin bir yıllık bütçesinden fazla. Bu borcun koşulları tefeci borcu gibi. Dünya Bankası, IMF Dünya ölçeğinde tefeci kuruluşlar. Belediye rehin bırakılarak tefeciden para alınmaz. Para gelsin de ne olursa olsun. Benden sonra tufan mantığı kabul edilemez. Açıklamalara bakıldığında senelik Euro olarak 5.63 faiz ödenecek. 30 yıl vade. 5 yıl ödemesiz. Fakat faiz işliyor. Deniliyor ki bu para ile ‘İçme suyu şebekesi yenilenecek % 55 kayıp kaçak var.”

WhatsApp Image 2023-09-14 at 15.16.03

KADIN CİNAYETLERİNE İLİŞKİN BİR ARAYA GELDİLER KADIN CİNAYETLERİNE İLİŞKİN BİR ARAYA GELDİLER

“Kendisinden sonraki belediye başkanına pranga oluşturmamalı”

Borç ödemesinin başka belediye başkanının dönemine denk gelmesine tepki gösteren Sönmez, “Belediye kendi dönemi dışına sarkan borçlanmalar yapmamalı. Yapacaksa tüm meclis üyelerinin onayını almalı. Hele ki kendisinden sonraki belediye başkanına pranga oluşturmamalı. Sonra basında okuyoruz; "Falan belediye borçtan dolayı personel maaşını ödeyemiyor." Borcu yapan eski başkan ise sütten çıkmış kaşık gibi köşesinde oturuyor.” diye konuştu.

“İçme suyu şebekesi gerekçesi kamuoyuna daha ikna edici olarak düşünülmüş

Düzce’nin kentsel dönüşüm gibi sorunları için çalışma olmadığını ifade eden Sönmez şöyle konuştu:

İleride döviz artışı ne olur bilinmezken bir de döviz üzerinden 30 senelik borç Düzce'nin geleceğine ipotektir. Kaldı ki içme suyu şebekesinin A dan Z ye acil değişme ihtiyacı var mıdır? Planlama yapılır, bölüm bölüm gerekli yerler yenilenir. Geçmişte parklar belediye tarafından ticari alana çevrilerek satılıyordu, mahkeme kararıyla zor kurtardık. Düzce'de üç deprem geçirmiş binaların kentsel dönüşümü varken, her sene kronikleşen hava kirliliği sorunu varken ve bunlarla ilgili hiçbir ciddi program ve çalışma yokken herhalde içme suyu şebekesi gerekçesi kamuoyuna daha ikna edici olarak düşünülmüş. Zira geçmiş yıllarda müteahhitlerden alınan otopark paraları da yasal olmayan şekilde kullanılmış ve buhar olmuştu. Bundan hiç kimse yargılanmadı.”

“Demek ki su torağa karışmıyor, kaçak kullanıma göz yumuluyor”

Sönmez açıklamalarına, “Suda % 55 kayıp kaçak var deniyor. Yani diyelim depodan 100 ton su çıkıyor bunun ancak 45 tonu faturalandırılıyor. Eski bir belediye yetkilisi ile yaptığımız görüşmede; "Böyle bir sorun bizde de oldu. %43 kayıp kaçak vardı. 0 alandaki personeli toplayıp uyardık bir ayda %10’a düştü" dedi. Demek ki su torağa karışmıyor, kaçak kullanıma göz yumuluyor.” sözleriyle devam etti.

“Tefeciden borç bulmak marifet sayılamaz”

Borcun Düzce’ye ağır olduğunu ve borçlanmanın şeklinin ve yolunun yanlış olduğunu ifade eden Sönmez, şunları söyledi; “Belediye harcamalarını tasarruf yaparak öz kaynaklarına dayandırmalı. Hesaplar halkın kolayca ulaşacağı ve anlayacağı şeffaflıkta olmalı, vatandaş cep telefonuyla ya da internetten görmeli. İhaleler yerine belediye işini kendi personeli ile yapmalı. Tefeciden borç bulmak marifet sayılamaz. Vatan Partisi olsa kesinlikle bu borcu yapmaz. Personel eksikse alır, hesap açık olur. Seçilirken herkes böyle diyor ama seçimden sonra kapalı. Faruk Bey’in yönetiminde yolsuzluk olacağını düşünmüyorum. Bu konularda yanıltıldığını düşünüyorum. Sayın Belediye Başkanı’mız seçildiğinden bu yana senelerdir el atılmayan birçok soruna el atarak geçmişin birçok kusurlarını telafi etmiştir. Ancak bu borçlanma şekli ve yolu yanlış. Bu borç Düzce’ye ağır. Bu parayı almayın. Bu borcu yapmayın.”

HABER: NİSA AYDIN