Düzce’de her yıl bu aylarda meydana gelen kuvvetli sağanak yağışlar, adeta kronikleşen sel ve su baskınlarına neden olarak vatandaşlara kâbusu yaşatıyor.

WhatsApp Image 2023-07-10 at 12.10.38 (1)

AFAD ekiplerinin koordinasyonuyla gerçekleştirilen başarılı arama kurtarma faaliyetleriyle selde mahsur kalan vatandaşlar sağ salim kurtarıldı ama selin tahrip ettiği tarım arazileri ve küçük sanayi sitesindeki dükkânlardaki hasarların önüne geçilemedi.

Kamuoyunda DSİ’nin, günler öncesinden yapılan uyarılara rağmen almadığı önlemler eleştirilirken, evleri, işyerleri, tarım arazileri sular altında kalan vatandaşların imdadına AFAD, koordinasyonunda hareket eden STK’lar yetişti.

WhatsApp Image 2023-07-10 at 12.10.43 (1)

Her afette gönüllüleriyle birlikte sahaya inerek vatandaşların yardımına koşan Beşir Derneği, bu selde de vatandaşları yalnız bırakmadı.

Beşir Derneği, sel afetlerinin yaşandığı bölgelerde gönüllüleriyle birlikte Arama Kurtarma, dükkân temizliği ve vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir an olsun sahadan ayrılmadı.

MİLYON EUROLUK MAKİNALAR KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Bu kapsamda, şehir merkezinde bulunan Küçük Sanayi Sitesi’nin, istinat duvarı olmadığı için taşan melen suyunun etkisiyle sular altında kalması, ihracat yapan firmaların Milyon Euroluk makinalarının kullanılamaz hale gelmesine neden oldu.

 AA-20230710-31637623-31637603-DUZCEDE_SULAR_ALTINDA_KALAN_SANAYI_SITESININ_ESNAFI_ARAC_VE_MALZEMELERI_TAHLIYE_EDIYOR

BEŞİR DERNEĞİ VATANDAŞLARI YALNIZ BIRAKMADI

Beşir Derneği Ekipleri, gece saatlerinden itibaren ikram yiyecekleriyle sanayi esnafının yanında oldu.

Küçük Sanayi Sitesi’nin sular altında kaldığı afetin bilançosu, gün ağarınca netleşti.

WhatsApp Image 2023-07-10 at 12.10.41 (1)

Sanayi sitesinin adeta göle döndüğü sel afetinde, sanayi esnafının kullandığı ve maddi değeri oldukça yüksek olduğu bilinen CNC Makinaları, kalıp imalat makinaları ve birçok araç gereçleri kullanılamaz hale geldi.

AA-20230710-31637623-31637614-DUZCEDE_SULAR_ALTINDA_KALAN_SANAYI_SITESININ_ESNAFI_ARAC_VE_MALZEMELERI_TAHLIYE_EDIYOR

Bu çerçevede sanayi esnafının su basan dükkânlarını temizlemek için Beşir Derneği kolları sıvadı.

MERKEZE BAĞLI BİRÇOK MAHALLEYE SU VERİLEMİYOR MERKEZE BAĞLI BİRÇOK MAHALLEYE SU VERİLEMİYOR

Sanayi Esnafıyla birlikte dükkân temizliğine yardım eden Beşir Derneği gönüllüleri, 2 gün boyunca, arama kurtarma, dükkân temizliği ve insani yardımlarıyla vatandaşların yanında oldu.

Haber – Ahmet Çelik