Düzce Merkez Uğur Köyü sınırları içerisinde bulunan Torkul Yaylası’nda etrafa gelişigüzel atılan çöpler nedeniyle yaşanan çirkinliği haber merkezimize gönderen duyarlı bir vatandaş, daha önce bölgede bulunan Beyköy Belediyesi’ne ait konteynerlerin neden kaldırıldığını sorgulamıştı. Konu hakkında muhatap kurumdan açıklamada geldi. Beyköy Belediyesi, yayla ve gölette bulunan mesire alanının, kurum sorumluluğunda olmadığına işaret ederek, “Torkul Göleti Mesire Alanı'nın 23 Şubat 2022 yılında yapılan ihale ile şahsa kiralandığı, bu nedenle alan içerisindeki çöp konteynerlerinin bölge sakinleri tarafından kaldırıldığı tespit edilmiştir.” bilgilendirmesi yaptı.

Öncü Haber’in geçtiğimiz günlerde gündeme taşıdığı Torkul Göleti’ndeki çevre kirliliği hakkında Beyköy Belediyesi’nden açıklama geldi.

Whatsapp Image 2024 07 02 At 12.55.24-1

YANLIŞ HESAPTAN DOĞRU SONUÇ ÇIKMAZ FATİH ERBAKAN YANLIŞ HESAPTAN DOĞRU SONUÇ ÇIKMAZ FATİH ERBAKAN

Şikayete konu haberde, Düzce’nin doğal zenginlikleri arasında parmakla gösterilen yaylada kaydedilen çöp rezaletini fotoğraflayan vatandaşın görüşlerine yer verilmişti.

Whatsapp Image 2024 07 02 At 12.55.22-1

Ailesi ile keyifli vakit geçirmek için gittiği Torkul Yaylası’nda, kendini bilmezlerin yine iş başında olmasına ses yükselten duyarlı vatandaş, yedikleri-içtikleri atıkları yanlarında götürmek yerine doğa bırakanlara sert tepki göstermişti.

Whatsapp Image 2024 07 02 At 12.55.20-1

Düzce merkeze bağlı Uğur Köyü sınırları içerisinde bulunan Torkul Göleti ve Yaylası’nda daha önce Beyköy Belediyesi’ne ait çöp konteynerleri bulunduğunu anımsatan doğasever, aynı çirkin manzaranın yaşanmaması için Belediye Başkanı Fatih Ocak’a ‘Tekrar buraya konteyner yerleştirin’ çağrısı yapmıştı. Vatandaşın hassasiyetine duyarsız kalmayan Başkan Ocak, neden aynı hizmeti veremediklerini yaptığı açıklamada ile anlattı.

Whatsapp Image 2024 07 02 At 12.55.21-1

Beyköy Belediyesi’nden yapılan bilgilendirmede, mesire alanının 2022 yılında şahsa kiralandıktan sonra, belediyenin bölge üzerindeki sorumluluğunun sona erdiği aktarılırken, alanda bulunan çöp konteynerlerinin bölge sakinleri tarafından kaldırıldığı ifade edildi.

Beyköy Belediyesi’nden açıklama: İhaleyle şahsa geçti, sorumluluğumuz kalmadı

Beyköy Belediyesi’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Düzce Merkez Uğur Köyü sınırları içinde bulunan Torkul Göleti ve Yaylası içindeki çöp konteynerlerinin yerel seçimlerden önce Beyköy Belediyesi tarafından kaldırıldığı yönündeki paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Sorumluluk alanımızda olmamasına rağmen bölge turizmine katkı sağlamak adına Torkul Göleti ve Mesire Alanı'nın temizliği belediyemiz tarafından yapılmaktaydı. Konuyla ilgili yapılan araştırmada; Torkul Göleti Mesire Alanı'nın 23 Şubat 2022 yılında yapılan ihale ile şahsa kiralandığı, bu nedenle alan içerisindeki çöp konteynerlerinin bölge sakinleri tarafından kaldırıldığı tespit edilmiştir. Torkul Göleti ve Mesire Alanı'nın işletme hakki şahsa geçmesi sebebi ile bölge üzerindeki sorumluluğumuz sona ermiştir.”

449500753 807015774896995 2298552056436040347 N

İhalenin tekrarlanması gündemde

Öte yandan Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluğunda olan Torkul Göleti ve Yaylası’nda kamp alanı oluşturulması amacıyla yaklaşık 2.5 yıl önce yapılan ihalenin ardından kiranın düzgün ödenmemesi nedeniyle yeniden bir ihale düzenlenmesinin gündemde olduğu bilgisi edinildi.

Editör: Zeki Aşıkoğlu