Düzce Toplum Sağlığı Merkezi’nde veri giriş personeli olarak görev yapan Öz Sağlık-İş Sendikası Üyesi Emine Kübra Konca’nın, aynı merkezde röntgen teknisyeni üyesi olarak görev yapan ve Sağlık-Sen Üyesi olduğu öğrenilen Ö.A tarafından darp edilmesine ilişkin ildeki yankılar sürüyor. Görev yaptıkları odayı kilitlediği için mesai arkadaşı tarafından şiddet uygulanan ve darp edilen Emine Kübra Konca’ya sendikası Öz Sağlık-İş sahip çıktı. Öz Sağlık İş Sendikası Düzce Şube Başkanı İmran Önen Bilçin yaşanan hadisenin başlı başına üzücü olduğunu belirtirken, “Hele ki aynı kurumda mesai arkadaşı olan bir saldırgan tarafından üyemizin darp edilmesini asla kabul etmiyoruz. Bir sağlık çalışanının mesai arkadaşına üstelik güç üstünlüğü sağlayarak yöneltmiş olduğu şiddet, sağlıkta şiddet olaylarının geldiği noktaya başka bir açı kazandırmıştır. Saldırganın kim olduğuna, ne iş yaptığına bakılmaksızın en ağız cezayı alması için Sendika olarak işin peşini bırakmayacağız” dedi.

WhatsApp Image 2023-06-24 at 15.31.47

“Öz Sağlık- İş olarak olayı takip ediyoruz”
Üyeleri Emine Kübra Konca’ya yöneltilen şiddetle ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Öz Sağlık-İş Sendikası Düzce Şube Başkanı Bilçin şunları söyledi:
“Düzce Toplum Sağlığı Merkezi’nde görev yapan üyemiz Emine Kübra Konca’nın yaşamış olduğu ancak talihsiz değil kasten yapılan darp olayını şiddetle kınıyoruz. Saldırgan kişinin kendi mesai arkadaşı olması ve güç üstünlüğü ile bir bayana saldırmasının izah edilir bir yanı yok. Yaşanan olay ne olursa olsun sağlık çalışanı bir kişinin kendi mesai arkadaşını darp etmesi, kurum içerisinde şiddet uygulaması herkesin tepkisini çeken, kendi sendikasının dahi asla sahip çıkamayacağı bir durumdur. Sağlık-Sen Sendikamız bizlerin de Düzce’de aynı ilkelerle sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sıkıntılarını, sorunları birlikte çözme iradesi gösterdiğimiz, olaylara aynı değerler ışığından baktığımız bir sendikadır. Böyle bir olayın yaşanmasını Sağlık-Sen’den münferit, kişilik bozukluğu öfke kontrolü olmayan bir sağlık çalışanının kendi arkadaşına yönelttiği bir saldırı olarak nitelendiriyor ve en ağır cezayı alabilmesi için Öz Sağlık-İş olarak olayı takip ediyoruz. Sağlıkta şiddet olaylarının artık hasta yakınlarından ziyade sağlık çalışanlarının birbirine uyguladığı şiddete dönüşmüş olması incelenmesi gereken bir durumdur. Yetkilileri bir an önce caydırıcı önlemleri artırmaya davet ediyoruz. Suçun cezasız kalması, ya da saldırganların hak ettikleri cezayı almamaları özendirici  etki oluşturmaktadır. Üyemiz Emine Kübra Konca’ya geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sendika olarak olayın takipçisi olduğumuzu bir kez daha açıklıyoruz.”