Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılına ait Uluslararası Göç İstatistiklerini açıkladı. Verilere göre 494 bin kişi Türkiye’ye göç ederken Türkiye’den yurt dışına gidenlerin sayısı 466 bini geçti.

KADIN CİNAYETLERİNE İLİŞKİN BİR ARAYA GELDİLER KADIN CİNAYETLERİNE İLİŞKİN BİR ARAYA GELDİLER

94 bin gurbetçi Türk yurda dönüş yaparken, yaklaşık 140 bin Türk de yabancı ülkelere yerleşti. Bir önceki yıla göre ülkesine dönen gurbetçi sayısı azalırken, yurt dışına göç eden sayısında ise artış yaşandı. 

En çok göç Rusya’dan

Rusya Federasyonu, yaklaşık 100 bin göçle Türkiye’ye en fazla göçün yaşandığı ülke oldu. Rusya’yı sırasıyla Ukrayna, İran, Afganistan, Irak ve Azerbaycan takip etti. Türkiye’den gidenlerin en çok tercih ettiği ülkeler ise Irak, İran, Özbekistan, Afganistan ve Azerbaycan olarak sıralandı.

Bin 160 yabancı Düzce’ye yerleşti

2022’de Düzce’ye göç eden yabancıların sayısı bin 160 oldu. Düzce’de yaşayan 960 yabancı ise yurt dışına göç etti. Kente net yabancı göçü böylece 200 olarak gerçekleşti.

Yurt dışına göç eden Düzceli sayısında artış

Öte yandan 500 gurbetçi Türk de yurda dönerek Düzce’ye yerleşti. Geçtiğimiz yıl yurt dışına göç eden Düzcelilerin sayısı ise 377 oldu. 2021’de bu sayı 267 olarak kayıtlara geçmişti. Bu verilere göre yurt dışına göç eden Düzceliler’in oranı bir yılda yüzde 41 oranında arttı.