23 Kasım 2022’de meydana gelen 5.9’luk depremle afet korkusunu yeniden yaşayan Düzce’nin sağlıksız yapılardan kurtulması hayati önem taşıyor. Yapı stoğunun yüzde 20’si eski binalardan oluşan kentte, Eski Sanayi Çarşısı başta olmak üzere uygulanması beklenen kentsel dönüşüm projelerinin hızlanması bekleniyor. Bu hayati konu hakkında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bizim bir an önce kentsel dönüşüm yapmamız lazım. Bir an önce sağlıklı konutlarımıza çıkmamız lazım. Bir an önce o yapı stoğumuzu yenilememiz lazım. Bunu bir an önce yaparsak emniyetli bir vaziyette evlerimizde otururuz.” dedi.

thumbs_b_c_23b8f038ac87a8e65648d336822468be

1999 tarihinde iki büyük depremle yıkılan Düzce’de 23 Kasım 2022 tarihinde yaşanan şiddetli sarsıntı, felaketin her an kapıda olduğunu anımsattı. 99 depremleri sonrası yapı stoğu yüzde 80 oranında yenilenen kentte, hala hasarlı ve atıl yapıların yanı sıra depreme dayanıklı olmadığı araştırmalarla ortaya konan binalar bulunuyor. Düzce’nin bu riskli yapılardan kurtulmasının anahtarı olan kentsel dönüşümün ise ivedilikle uygulanması büyük önem taşıyor. Bu konuda 81 ildeki idarecilere sık sık ‘Sağlıksız yapıları yıkın!’ talimatı veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bir kez daha kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirtti.

Bakan Mehmet Özhaseki, gelecek olan depremlere karşın hazırlıkların yapılması ve kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirtti.

“BURASI HAYAT KURTARAN BİR KURUM” “BURASI HAYAT KURTARAN BİR KURUM”

Belediye başkanlığı döneminde Kayseri’de 50’ye yakın mahallede yaptıkları kentsel dönüşüm çalışmaları sonucunda Kahramanmaraş depremini kayıpsız atlattıklarını dile getiren Özhaseki, “Biz bulduğumuz formüllerle 50’ye yakın mahallemizi dönüştürdük. Arkadaşlar eğer bu çalışmalar olmasaydı Kahramanmaraş depreminde bile bizim burada herhalde epeyce bir can kaybımız olurdu. Çok şükür o yenileşme, o dönüşüm, o yeni yasalara uygun şekilde statik hesapların yapılıp, sağlam konutların yapılmış olması birçok beladan, kazadan kurtardı.” dedi.

“YAPI STOĞUMUZU YENİLEMEMİZ LAZIM”

Türkiye’nin deprem gerçeğinden söz eden Bakan Özhaseki, “Türkiye bir deprem ülkesidir. Neredeyse bir veya iki senede bir mutlaka bir deprem oluyor, 6-7 şiddetinde. Ölen insan sayımız 130 bin. Bu işin mali hasarı 100 milyarlarca dolar. O kadar da büyük bir bela var karşınızda. Böyle olunca bizim bir an önce kentsel dönüşüm yapmamız lazım. Bir an önce sağlıklı konutlarımıza çıkmamız lazım. Bir an önce o yapı stoğumuzu yenilememiz lazım. Bunu bir an önce yaparsak emniyetli bir vaziyette evlerimizde otururuz.” ifadelerini kullandı.

“HAZIRLIĞIMIZI YAPMALIYIZ”

Son depremden yaklaşık 14 milyon insanın etkilendiğini ve 850 bin bağımsız birimin yıkıldığını hatırlatan Özhaseki, “Kayseri Kahramanmaraş'a gitti. Melikgazi'miz, Kocasinan'ımız, Talas'ımız, Hacılar en yakın yerdeydi. Elazığ’da, Malatya'daydı. Akdeniz bölgesindeki belediyelerimizi Hatay'a gönderdik. Şu partili bu partili demeden sabaha kadar onların hizmetlerini gördük.  Bütün millet ayaktaydık, Bu milletin evladı olarak bizler gelecek olan depremlere karşı elimizden ne geliyorsa yapmamız lazım. Hazırlığımızı yapmamız lazım. Bu kentsel dönüşümleri hızlandırmamız lazım.” diye konuştu.

TOKİ konutlarının modern ve güvenli altyapıya sahip olduğunu dile getiren Bakan Özhaseki, “Bakın bu konutlarda 8.5-9’a kadar şiddetli bir deprem olduğunda rahatça evinizde durun, kendinizi dışarı atmayın lütfen. Ama öbür eski yapılanlarla ilgili tabii ki kimseye bir şey diyemem. O yüzden bizim bir an önce bu şekilde de kentsel dönüşümleri Türkiye'de hazırlamamız ve bitirmemiz icap ediyor.” İfadelerini kullandı. Özhasekidaha sonra TOKİ’nin yaptığı 572 konutun tesliminde, “Kardeşlerim evlerinize güvenle oturun. Hayırlı oturun. Eviniz huzur evi olsun, cennet evi olsun inşallah.” diyerek anahtarlarını teslim etti.