Düzce 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’nin adının “Düzce Lisesi” olarak değiştirilmesi kararından, sosyal medyada oluşan tepkiler nedeniyle alınan karardan geri adım dönülmesi, Düzce gündemindeki yerini koruyor.

 Karardan geri dönülmesine iş dünyasında, siyasetçisine, eğitim camiasından vatandaşına kadar her kesimden tepki sesleri yükselmeye devam ederken, CHP Düzce İl Başkanı, partililer, Eğitim İş Sendikası Düzce Şubesi yöneticileri ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Düzce Şubesi Yöneticileri, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’nin önünde, basın açıklaması düzenledi.

Ortak yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Şehirlerin ve kurumların tarihsel ve kültürel varlıkları o şehrin kimliğine değer katar. Bu değerler aynı zamanda şehrin hafızası niteliğindedir. Düzce Lisesi tam da bu tanımlama içine girmektedir. 1923 yılında eğitim ve öğretime açılan Düzce Lisesi Cumhuriyetle birlikte var olmuş ve bugün 100’üncü yılına taşınmaktadır. Türkiye’de 100’üncü yıla ulaşabilen Cumhuriyet’le eş değer ender kurum vardır. Düzce Lisesi hem eğitim hem de kurumsal kültür açısından Düzce’nin tarihini yansıtmaktadır.  Son günlerde kamuoyunda özellikle sosyal medya üzerinden gelişen olayları bu çerçevede değerlendirmek gereklidir.  1999 yılında depremde yıkılan Düzce Lisesi, daha sonra yeniden farklı bir alanda, Nezih Tütüncüoğlu Bulvarı’nda yeniden inşa edildi. 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi sonucunda okulun adı  '15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’ adını aldı.  Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yaklaştığımız bugünlerde Düzce tarihinin bir simgesi olan Düzce Lisesi’nin adıyla yaşatılmasıyla amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Düzce Valiliğin kararıyla ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı söz konusu okul Düzce Lisesi olarak değiştirildi.  Düzce Valiliği ’15 Temmuz Şehitleri’nin anılması amacıyla bu ismi bir başka okula verdi. Ne var ki, tamamen tarihsel geçmiş ve kültürel miras adıyla yapılan bu girişim özellikle sosyal medyada siyasi algılarla farklı bir yöne çekildi, Düzce Valisi Selçuk Aslan hedef alındı. Eğitim İş Sendikası Düzce Şubesi olarak oldukça köklü bir geçmişe sahip olan lisenin adının uzun uğraşlar sonrası yeniden 'Düzce Lisesi' olmasını doğru bir karar olarak değerlendiriyoruz. Sonrasındaki sosyal medya tepkilerini ve Vali Selçuk Aslan’a, siyasi bir algıyla eleştirilmesini kınıyoruz.” 

HABER: Savaş ARI

Editör: Emirhan Töngel