“AMACIMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İNŞA ETMEK” “AMACIMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İNŞA ETMEK”

Türkiye’de deniz ve tatlı su balıklarına ilişkin yürütülen çalışmalara ve bu konuda üretilecek milli politikaların belirlenmesine kaynak sağlayacak, nesli tehlike altındaki türlerin ve istilacı türlerin uluslararası kriterlere göre statülerinin belirlenmesi amacıyla kurulan komisyon çalışmalarına devam ediyor.

Tüm Komisyon (1)

Antalya’da gerçekleşen toplantıya Düzce Üniversitesi’nden; Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Yağlıoğlu ‘Deniz Balıkları Uzmanı’ olarak ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerife Gülsün Kırankaya ‘İç Su Balıkları Uzmanı’ olarak katıldı.

Yağlıoğlu, “Bakanlığımızın hem ekonomik, hem de sosyal anlamda her geçen gün artan ivmeyle farklı sorunlarla karşımıza geleceği kaçınılmaz olan istilacı ve nesli tehdit altındaki türlerimizin bilinmesi ve bu anlamda üretilecek politikalara kaynak oluşturmayı önemli önceliklerimizden görmesinin mutluluğu ve bu seçkin komisyonun bir parçası olmanın gururu içerisindeyiz.’’ ifadelerini kullandı.

Komisyonun devletin biyolojik çeşitliliğe önem verdiğinin göstergesi olduğunu belirten Yağlıoğlu, “Literatürde şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı çalışma olarak yerini alacak ve dünyada bu konuda yapılacak çalışmalara paha biçilemez bir kaynak sunacaktır. Bu komisyonun kurulmasında ve çalışmalarda emeği geçenlere sonsuz şükranlarımı sunarım.” açıklamalarında bulundu.

Tüm Komisyon 2

Tüm dünyada zorlukları bilinen balıkçılık yönetimi için, ekonomik ve sosyal kaygıların uzun vadede daha büyük sorunlar doğurabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Deniz Yağlıoğlu, “Ekosistem temelli balıkçılık yönetimi uygulamalarının benimsenmesi ve koruma alanlarının sayısının artırılması önemlidir. Gerek vatandaşlarımıza, gerekse balıkçılarımıza doğaya hak ettiği saygıyı gösterdiklerinde, karşılığını zamanla misliyle alacaklarını anlatmamız gerekiyor. Özellikle çalışmalarımı sürdürdüğüm Karadeniz sahillerimizde, biyolojik çeşitlilik son yıllarda çok aktif değişimler göstermekte. Yeni balık türlerinin göçlerine ve yüzyıllardır bu denizde yaşamını sürdüren balıklarımızın yok olduğuna tanıklık ettiğimiz yılları yaşıyoruz. Bu konuda hepimizin tarihe karşı sorumlulukları olduğunu unutmamamız gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüze, tarihe karşı bu önemli sorumluluklarımız ve görevimizin gereği olarak bizlere bu ortamı sundukları için teşekkürlerimizi sunarız.” ifadelerine yer verdi.