Düzce Uzunmustafa Mahallesi’nde bulunan eski Konak Gazinosu’nun yıkılarak yerine Sabiha Ulusoy Kütüphanesi inşa edilmesinin ardından, Konak Gazinosu Çay Ocağında vakit geçiren Mahalle sakinleri, oturacak yerleri olmadığı gerekçesiyle Düzce Belediyesi’ne tepki gösterdi. Gazinonun yıkımından önce Başkan Özlü ‘nün kendilerine gelerek, burayı yıkıp yerine daha modern, daha rahat edeceğiniz alan inşa edelim” diyerek anlaşma yaptığını ama sadece kütüphane yaptığını öne süren mahalle sakinleri, mağduriyetlerinin giderilmesi için Öncü Haber Mikrofonundan seslerini duyurmaya çalıştı.

Uzunmustafa Mahallesi, Konak Kafkas Park içerisinde bulunan eski Konak gazinosunun yıkılıp yerine Sabiha Ulusoy kütüphanesi inşa edilmesi, mahalle sakinlerinde rahatsızlığa neden oldu.

Vaktinin çoğunu bir evi olarak gördüğü konak gazinosunda geçiren 68 Yaşındaki Engin Akar, konu hakkındaki tepkisini ve mağduriyetini öncü haber mikrofonuna dile getirdi.

Çocukluğundan beri bu gazinoda vakit geçirdiğini dile getiren Akar, Özlü’nün, gazinoyu yıkmadan önce kendilerine “buraya bir kütüphane ve daha modern bir çay bahçesi yapmak istiyoruz” diyerek anlaşma yaptığını, fakat sonrasında kütüphanenin bahçesine dahi sokulmadığını öne sürdü.

Öncü Haber’e konuşan Mahalle sakini Engin Akar, şunları söyledi:

“Bize 1 yılda yeni ve daha sıhhiye bir yer yapılacağını söylediler ama 2 yıl bekledik. 2 yılın sonunda buraya bina yapıldı, bitti. Biz o açılış gününde mahalleliler olarak toplanıp gelip başkana benim söylemek istediklerimi söyleyecektik fakat misafirler vardı o gün, İnşa eden Ulusoy ailesi buradaydı. Ayıp olur bunu bir başka zamana bırakalım dedik.

Burada bir tarih var, buranın bir köylüsü vardı, buranın bir mahallelisi vardı ve bu mahalleli, yıkılan binayı asar deresinden öküz arabalarıyla kum getirerek inşa etti. Ve biz orada yıllar yılı huzurlu bir şekilde oturduk. Artı merkeze en yakın Çerkes köyü olduğundan dolayı Kafkas kökenli Abaza, Çerkes dostlarımız şehre geldiklerinde buraya uğrar, burada hasbihal eder, ön görülerini söyler, tartışır, muhabbetini ederdi, Düğünlerimiz burada olurdu, toplantılarımız burada olurdu.

Ben 68 yaşındayım, bende daha yaşlı büyüklerimiz, abilerimiz var. Onların buraya gelmesi, günün çok güzel geçmesini sağlaycak.10-15 metrekarelik bir yerde oturmak istiyoruz, öyle Casino açılsın da kumar oynayalım gibi bir şey değil. Sığınabileceğimiz, oturabileceğimiz hatta eskiden oturabildiğimiz tekrar hakkımız olan yerde oturmak istiyoruz.”

Editör: Emirhan Töngel