Düzce’de tarihin gün yüzüne çıkartılması için 12 aya yayılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.  Konuralp Mahallesi’ndeki Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında geçmiş dönemlere ait antik tiyatro, "tılsımlı damga mühür", Büyük İskender'e ait heykel başı, "su perisi heykeli" gibi çok sayıda buluntuya ulaşıldı

Prusias ad Hypium bölgenin en iyi korunmuş tiyatrosunu barındırıyor

"Batı Karadeniz'in Efes'i" olarak anılan, Düzce'nin Konuralp Bölgesi'nde adını Bitinya Kralı I. Prusias'tan alan Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde 2013'te Konuralp Müze Müdürlüğü başkanlığında, Düzce Üniversitesi bilimsel danışmanlığında başlayan küçük sondaj çalışmalarına uzun süre ara verildi.

AA-20231016-32419499-32419490-BATI_KARADENIZIN_ANTIK_KENTLERINDEKI_KAZILARLA_TARIH_GUN_YUZUNE_CIKARILIYOR

Tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar dayanan, zamanla üzerine yeni yapılar inşa edilen fakat toprak altı zenginliği bozulmayan bölgede, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle Konuralp Müze Müdürlüğü başkanlığında, Düzce Belediyesi destekleriyle arkeolojik çalışmalar 2019'da yeniden başladı.

Geçmiş dönemlerdeki depremler ve restorasyonlarla yıkıma ve değişime uğradığı tespit edilen antik kentteki kazı çalışmaları uzman ekiplerce sürdürülüyor.

Antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapıların yer aldığı bölgede, tiyatro bölümündeki kazılarda şimdiye kadar 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen medusa (Yunan mitolojisinde kadın figürü), mask (yüz kalıbı) heykelleri ile grotesk (eski çağ Roma yapılarında bulunan tuhaf, gülünç figürlerden oluşmuş süsleme) figürü ve tonoz (tavan örtüsü) bulundu.

Sahne bölümünün ortalarında yürütülen çalışmada ise Apollon, "zafer tanrıçası" ve avcı Akteon'un kabartma heykellerine rastlandı.

Tiyatro yapısının büyük bölümü açığa çıkarılan kazılarda, kent ve bölge tarihine ışık tutacak arkeolojik bulgulara ulaşıldı.

AA-20231016-32419499-32419484-BATI_KARADENIZIN_ANTIK_KENTLERINDEKI_KAZILARLA_TARIH_GUN_YUZUNE_CIKARILIYOR

Doğu Roma döneminde tiyatronun, amacı dışında kullanıma başlandığının tespitiyle birlikte özellikle Osmanlı döneminden itibaren yerleşim alanı olarak kullanıldığı da yapılan kazılar neticesinde anlaşıldı. Buna rağmen büyük oranda sağlam şekilde ortaya çıkarılan tiyatro, yalnızca Bitinya Bölgesi'nin değil, Anadolu'nun da iyi korunmuş tiyatrolarından biri olma özelliği taşıyor.

AA-20231016-32419499-32419498-BATI_KARADENIZIN_ANTIK_KENTLERINDEKI_KAZILARLA_TARIH_GUN_YUZUNE_CIKARILIYOR

Makedonya Kralı Büyük İskender'e ait heykel başı bulundu

Halk arasında "40 Basamaklar" adıyla bilinen, 100 metre uzunluğa ve 74 metre genişliğe sahip antik tiyatronun yarım daire biçimindeki oturma alanı, aslan pençesi figürleriyle süslenmiş basamakları, kemerli geçitleri ve sahnesinin bir bölümü günümüze kadar ulaştı.

Tiyatronun üst bölümünde yürütülen çalışmalarda ise en son eylül ayında milattan sonra 2'nci yüzyıla tarihlenen, 23 santimetre ölçülerinde Makedonya Kralı Büyük İskender'e ait heykel başı bulundu.

AA-20231016-32419499-32419493-BATI_KARADENIZIN_ANTIK_KENTLERINDEKI_KAZILARLA_TARIH_GUN_YUZUNE_CIKARILIYOR

Uzman ekipler, antik kentte sona yaklaşılan kazıların bu yıl içerisinde tamamlanması için çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU AÇILIŞA KATILACAK ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU AÇILIŞA KATILACAK

Antik kentte ve çevresinde bulunan eserler, Konuralp Müzesi'nde sergileniyor.