Düzce Belediyesi sorumluluğundaki merkeze bağlı Kurtsuyu Köyü’ndeki Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde hayvan konukevi, kuruluşundan bu yana can dostların yanında olmaya devam ediyor. Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün talimatıyla 2019 yılında kurulan ve bölgenin en kapsamlı bakımevi olan merkezde, hasta ve bakıma ihtiyacı olan sokak hayvanlarına şefkatle bakılıyor. Merkezdeki çalışmaları yerinde görüntüleyen Öncü Haber ekibine özel açıklamalarda bulunan Düzce Belediyesi Sorumlu Veteriner Hekimi Betül Koca, ‘2019’dan bu yana 8 bin 500 köpeğimize kısırlaştırma, 25 bin civarında can dostumuza ise tedavi işlemi uyguladık. 5 yıldaki toplam sahiplendirme sayımız ise bin 400.” dedi.

B2-2

Sadece Düzce’nin değil bölgenin en kapsamlı sokak hayvanları bakımevi olan Düzce Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, çeşitli rahatsızlıkları olan, trafik kazasında yaralanan ve artık yaşlandığı için bakıma ihtiyacı olan sahipsiz kedi ve köpeklere kucak açıyor. Düzce merkeze bağlı Kurtsuyu Köyü mevkiindeki 669 dönümlük alanın 30 dönümde kurulu bulunan bakımevinde 20 dönüm kapalı, 10 dönüm ise açık tesisi olarak kullanılıyor.

B00Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren, uzman veteriner ve bakım personeli ile patili dostlara hizmet veren merkez, 2019’dan bu yana 8 bin 500 köpeği kısırlaştırdı, 25 bin köpeği ise tedavi etti.

ÖNCÜ HABER HİZMETLERİ YERİNDE GÖRÜNTÜLEDİ

Saldırgan sokak hayvanları konusunda tasarının tartışılmaya devam ettiği şu günlerde, can dostlara zarar gelmeyecek şekilde Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün çözüm odaklı hazırladığı rapor doğrultusunda yerelde ve genelde çalışmalar devam ederken, Öncü Haber ekibi bölgeye gitmek veren merkezdeki özverili çalışmaları yerinde görüntüledi ve uzmanlarından verilen hizmetlerle ilgili kapsayıcı bilgiler aldı.

B8-1

GÜNDEN: AMACIMIZ KÖYLERİN GÜZELLİĞİNİ BOZMAMAK GÜNDEN: AMACIMIZ KÖYLERİN GÜZELLİĞİNİ BOZMAMAK

BAKIM EVİNE GETİRİLEN SOKAK HAYVALARINA NE GİBİ MÜDHALELER YAPILIYOR?

Düzce’de başıboş sokak hayvanları için verilen hizmet ve bakımevine alım koşulları hakkında bilgiler veren Düzce Belediyesi Sorumlu Veteriner Hekimi Betül Koca, “Yaralı bir köpek geldiğinde ya da Beyaz Masa’ya ihbar geldiğinde 2 tane saha ekibimiz var 7/24 hizmet veren. Yönlendirme ile köpeklerimiz buraya getiriliyor. Biz detaylı bir şekilde muayenesini yaptıktan sonra tedavilerine başlanıyor. Tedavi işleminin ardından burada kısırlaştırma işlemi yapılıyor. Hiçbir köpek kısırlaştırılmadan salınmıyor. Kısırlaştırma işleminden sonra cipi ve küpesi takılıyor ve kuduz aşısı yapılıyor zorunlu olarak. Tedavisi ve aşıları tamamlandıktan sonra doğal ortamlarına geri salınıyor. Öte yandan 8 bin beş yüz köpeğimize kısırlaştırma, tedavi gören 25 bin civarında, sahiplendirme sayımız da bin 400 civarında.” dedi. 

Vet

‘’AYNI ANDA 4 SOKAK HAYVANINI AMELİYATA ALABİLİYORUZ’’

Whatsapp Image 2024 07 06 At 12.12.36

Yaralı kedi ya köpeklere hızla müdahale edildiğini anlatan Koca, “Ameliyathanemize gelen hayvanlarımız önce genel muayeneden geçiyor ardından kan tahlilleri yapılıyor. Detaylı bir muayene doğrultusunda koyduğumuz teşhise göre tedavisine başlanıyor. Şu an arkamda görmüş olduğunuz köpek Çilimli’den trafik kazalı bir köpek. Geldiğinde açık yaraları vardı. Operasyonu gerçekleştirildi şuan rutin bakımları yapılıyor. 4 adet ameliyat masamız var, aynı anda 4 tane köpeğe müdahale edebilecek şekilde çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 07 06 At 12.12.31-1

Editör: Zeki Aşıkoğlu