Düzce Belediyesi’nin İller Bankası aracılığıyla Dünya Bankası’ndan, merkez su alt yapısının yenilenmesi amacıyla çekeceği 45 milyon Avro’luk kredi nedeniyle süren tartışmalara Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş de dahil oldu. Keleş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Özlü’ye ‘Sizden sonra gelecek belediye başkanının dönemini ipotek edemezsiniz! El insaf, yapmayın vazgeçin.’ diye seslendi. Kendi döneminde içme suyu sorununa kalıcı çözüm için hazırlanan baraj projesini iptal eden bir yöneticinin bu krediyi alabileceğine ve su şebekesini yenileyebileceğine inanmadığını vurgulayan Keleş, “BOŞ YAPMA FARUK!” çıkışında bulundu.

Düzce Belediyesi’nin kentin içme suyu alt yapısını yenilemek amacıyla Dünya Bankası’ndan 45 Milyon Avro kredi talebini içeren teklif, belediye meclisinden oy çokluğuyla geçti. Bu gelişmenin ardından günlerdir süren tartışmaların biteceği düşünülürken, eski bir yerel yönetici adeta açtı ağzını, yumdu gözünü…

keleş3

Düzce Belediyesi’nde yaklaşık 2 dönem belediye başkanlığı yapan ve hala en çok konuşulan yerel yöneticilerin başında gelen Mehmet Keleş, Başkan Dr. Faruk Özlü’nün kredi hamlesinin hem yasal olarak hem de etik olarak doğru olmadığını savundu.

Keleş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı eleştiri dozu yüksek açıklamada, kendi dönemi ile bugünü mukayese ederek halka şöyle seslendi:  

“Saygıdeğer hemşehrilerim,

Birkaç günden beri Düzce gündemini meşgul eden sizlerle paylaşmak istediğim önemli bir konu var.

Düzce Belediyesi İller Bankası aracılığı ile Dünya Bankası’ndan, içme suyu şebekesinin yenilenmesi amacıyla yüzde 5.57 faiz oranıyla (İller Bankası’nın 0.05 aracılık komisyon bedeli dahil) beş yıl geri ödemesiz otuz yıl vadeli 45 milyon AVRO kredi almak istiyor. Bu maksatla Belediye Başkanı Faruk Özlü belediye meclisinden yetki talebinde bulundu.

“3 YIL ÖNCE ‘BULDUM’ DEDİĞİ KREDİYİ SEÇİMLERE 6 AY KALA YENİDEN BULDU”

Takip edenler muhtemelen hatırlayacaklardır, bundan birkaç yıl önce (sanırım 2020 yılı olsa gerek), Faruk bey yine su şebekesini yenilemek üzere yüz milyon dolar para bulduğunu kamuoyuna ilan etmiş, Herkes de ciddi bir beklenti oluşmuş, para geldi mi, iş başlıyor mu, ne oldu diye merak içinde beklerken, bu sefer de sayın başkan, 3 yıl önceki DOLAR vaadini AVRO’ya dönüştürüp ve enteresandır, aynı işi yapmak üzere 3 yıl önce ‘Buldum’ dediği krediyi seçimlere 6 ay kala yeniden buldu.

Tebrikler!

Bravo

Ancak;

İki dönem belediye başkanlığı yapmış birisi olarak bazı sorularım ve bazı tavsiyelerim olacak.

“SİZ ‘BEN YAPTIM’ DİYECEKSİNİZ, PARAYI GELEN BAŞKAN ÖDEYECEK”

Sayın başkan,

Belediyelerde bir kural vardır, belediye başkanları yaptıkları projelerle ilgili olarak ancak kendi dönemleri içerisinde ödemek koşuluyla borçlanabilirler, sizden sonra gelecek belediye başkanının dönemini ipotek edemezsiniz. Bu durum, yasal olarak mümkün olmadığı gibi etik olarak da doğru değildir. Siz ‘Ben yaptım’ diyeceksiniz, parayı gelen başkan ödeyecek.

Sizden sonra otuz yıl boyunca gelecek altı belediye başkanının dönemini ipotek altına alıyorsunuz. El insaf.

“TÜM CUMHURİYET TARİHİ BOYUNCA BİRİKEN BORCU 4 YILDA BEŞE KATLADINIZ”

Bir diğer husus, biz belediyeyi size 300 milyon borçla devrettik, (tamamına yakın kısmı vergi ve SGK borçları) şu anda Belediyenin borcu iki milyarı geçti. Başka bir söyleyiş şekliyle, tüm cumhuriyet tarihi boyunca biriken borcu 4 yılda beşe katladınız. Şimdi bunu da ikiye katlayarak bu günün parasıyla ‘3 milyar'a çıkarmak istiyorsunuz.

Soruyorum, 1.5 milyar paraya karşılık gelecek hangi eserleri bıraktınız Düzceliler’e?  Bu kadar yüksek miktarda ve bu kadar uzun vadeli borçlanarak belediyenin en önemli iki gelir kaynağını (Genel Bütçe Gelirlerinden aldığı pay ve su tahsilatı gelirleri) ipotek ederek yapacağınız su şebekesi yenileme işi Düzce’nin en öncelikli ve tek sorunu mudur?

Yapmayın vazgeçin derim.

“YAPABİLECEĞİNE İNANMIYORUM”

Gerçi bunları yazan ben MEHMET KELEŞ bu krediyi alabileceğinize ve su şebekesini yenileyebileceğinize inanıyor muyum?

HAYIR.

Bunu yapacak olan adam zamanında Uğur Suyu üzerine yapacağımız 15 milyon metreküplük Düzce Şehir İçme Suyu Barajı’nı iptal ettirmezdi.

Yani

BOŞ YAPMA FARUK diyeceğim,

Ancak,

Onu da çok söylediler,

Etki yapmaz.

Kalın sağlıcakla.”