Düzce Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliği ile yapımı devam eden Türkiye’nin 7. Bilim Merkezi’nde açılış için geri sayım sürüyor. Donanım yerleştirme çalışmalarının devam ettiği Cumhuriyet Mahallesi’ndeki merkezde motor ustası Murat Çetin’in hurda atıklardan yaptığı robotlar sergilenmek üzere yerleştirildi. Eserlerinin merkezde görücüye çıkacak olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Çetin, “Türkiye’de metal sanatları konusunda çalışan pek çok sanatçı var. Yalnız benim yaptığım eserler otomobil parçalarından ve yüzde 95 oranında bozulmadan birebir orijinalliği korunarak yapılmış eserler. Bu farkıyla Türkiye’de tek ben varım.” ifadelerini kullandı.

11859-bilim-merkezi-robot-4

Düzce Belediyesi, Düzce Bilim Merkezi’nin bünyesinde ilklere ev sahipliği yapmaya devam ettiği aktarıldı. Yapılan açıklamada, bilimsel deneylerin yapılması, ilgili çocuk, genç ve yetişkinlerin uzay bilimi ve astronomi gibi konularda kendilerini geliştirmelerini sağlayacağı vurgulanan merkezin, atıkların dönüştürülmesi konusunda Türkiye’de örnek teşkil edecek bir çalışmaya imza attığı bildirildi.

11858-bilim-merkezi-robot-1

Açıklamada, Düzce’de otomobil hurdalarından robotlar inşa eden Sanayi Ustası Murat Çetin’in özgün 6 eserinin Düzceliler’e sergilenmek üzere Bilim Merkezi’ne getirildiği belirtildi. Her biri özgün tasarımlar olarak nitelendirilen eserlerin artık Düzce Belediyesi Bilim Merkezi’nde meraklıların beğenisine sunulacağı kaydedildi.

A'DAN Z'YE GELİN ÇEYİZİ HAZIRLIYOR A'DAN Z'YE GELİN ÇEYİZİ HAZIRLIYOR

Kaynak yapmayı öğrenirken sanat eseri ortaya çıkardı

Açıklamada görüşlerine yer verilen ve hurda atıkların sanat eserine dönüşme hikayesini anlatan Murat Çetin, 2019 yılından itibaren birbirinden farklı tasarımlar yaptığını anlatarak şunları söyledi: “Bu hikaye 2012 yılında Düzce’ye gelerek bir yapı markette çalışırken motor ustası ile tanışmam ve ardından onun yanına çırak olarak girince başladı. 2019 yılından itibaren de çalışmakta olduğum bu işyerinde hurda otomobil parçalarını bir araya getirmeye başladım. Bunun amacı; daha önce sanayide çalışmamıştım. Kaynak yapmayı öğrenmek amacıyla başladım bu işe. Hurda otomobil parçalarını birleştirerek yaptığım küçük objeler zamanla büyüdü. İnsanların tepki ve ilgisi de yoğun olunca bunları geliştirdim. Şu an gördüğünüz bu eserler de gelişmeye devam etmekte. Küçük Sanayi Sitesi’nde onarım yaptığımız araçlardan ömrünü tamamlamış çıkan parçaları tasnif ederek nasıl bir tasarım yapacağımı düşünüyorum. Bu zihnimdeki tasarım aşaması ve tasnif yaklaşık 3-4 ay sürüyor. Tasnifi tamamladıktan sonra hurdaları bir araya getirip eseri ortaya çıkarıyorum. Ön çizimi, projesi olmayan zihinde tasarlanmış eserler bunlar. Yaklaşık bin 500 ile 2 bin 500 parça arasında değişiyor bu eserleri oluşturan parçalar. Genel karakter yapısını kafamda tasarlıyorum. Yaklaşık 4 yıldır bu atık parçaları bir araya getiriyorum ve bir eser ortaya çıkarıyorum.”

“Yaklaşık bir yıldır İstanbul’da sergileniyordu”

Eserlerinin İstanbul’da ve yurtdışında fuarlarda sergilendiğini anlatan Çetin sözlerine şöyle devam etti: “Bu eserler şu an piyasada nadir eserlerden. İstanbul’da ve Türkiye’nin değişik yerlerinde sergilemek üzere götürdük. Şu an Düzce’deyiz ama buradan önce yurtdışına gönderdiğim oldu. Fuarlarda ve organizasyonlarda yer aldık. Yaklaşık bir yıldır İstanbul’da sergileniyordu. Şimdi artık Düzce Belediyesi Bilim Merkezi’nde belediyemiz ve Kent Konseyi’nin katkılarıyla buraya getirdik, meraklılarına gösterilecek. Bundan sonra Düzce halkına sergilemek üzere bu düzeni kurmaya çalışıyoruz.”

“Düzceliler için çok güzel bir mekân oldu”

Özgün tasarım robot formundaki tasarımların artık Düzce Belediyesi ev sahipliğinde Bilim Merkezi’nde Düzceliler’in beğenisine sunulacağını aktaran Çetin, Düzce Belediyesi ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Türkiye’de metal sanatları konusunda çalışan pek çok sanatçı var. Yalnız benim yaptığım eserler otomobil parçalarından ve yüzde 95 oranında bozulmadan birebir orijinalliği korunarak yapılmış eserler. Bu farkıyla Türkiye’de tek ben varım. Bugüne kadar yaptığım 11 eserim vardı. Bunlardan kurumsal firmalara 4 tanesini sattım. Şu an burada 6 eser var 2 tanesinde çalışmaya devam ediyorum. Onlar da bittiğinde Düzce Bilim Merkezi’nde sergilenecek. Bu konuda çok emeği olan özellikle Düzce Belediyesi Başkanımız sayın Faruk Özlü’ye teşekkür ediyorum. Düzceliler için çok güzel bir mekân oldu.” ifadelerini kullandı.

11860-bilim-merkezi-robot-2

Hazırlık çalışmalarının tamamlanması ile birlikte Bilim Merkezi’nin kısa bir süre sonra Düzceliler’in hizmetine açılacağı belirtildi.