Düzce’de sağlık sisteminde yükü hafifletmek bir yana acil çözüm gerektiren bir kambura dönüşen Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne tepkiler dinmek tükenmek bilmiyor.

Düzceliler başlarına gelenleri ifşa ediyor

Yanlış uygulama ve kötü muamele iddialarının gölgesinde verilen sağlık hizmetinin ‘özel hastane’ gibi adım başı para olması yüzünden tepkilerin odağındaki hastaneyle ilgili skandalların gündeme gelmesinin ardından Düzceliler, kendilerine yaşatılan türlü mağduriyetleri yaptıkları yorumlarla ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Vatandaşın artık sabrı kalmadı

Son olarak il dışından 2.5 saatlik ambulans yolculuğuyla Bartın’dan Düzce’ye sevk edilen ve acilen safra kesesi ameliyatı olması gereken hastaya 3 bin 58 liralık fatura çıkartmasıyla, ‘özerk’ olan hastanede ‘döner sermaye krallığı’nın istediği gibi at koşturarak özel hastanelere taş çıkaran uygulamaları aylardır benzer durumlara maruz bırakılan Düzceliler’i çileden çıkarttı.

Hastane yönetimi de siyasiler de suspus

Dışarıdan bakıldığında şatafatlı binasıyla dikkat çeken ancak içine girildiğinde şifanın parayla satıldığı, üstelik alınan onca paraya rağmen kötü muameleden yakınılan hastane Düzceliler’i tedavi için il dışına gitmek zorunda bırakırken üniversite ve hastane yönetiminden tek bir cümle dahi açıklama yapılmaması, iddialara karşı dava açılmaması ise manidar… Kendilerine hastaneyle ilgili yüzlerce şikâyet ulaştığını belirten siyasiler ise suspus…

Öncü Medya’nın konuyu gündeme taşımasının ardından yüzlerce vatandaş, yaşadıklarını haberin altına yaptıkları yorumlarla dile getirerek yaşanan onca şeye rağmen üç maymunu oynayan yetkilileri göreve davet etti.

Napolyon misali: Para para para…

En acil ameliyatlardan en basit sağlık raporu alınmasına kadar para talep edilen hastanede, vatandaşlar para ödeyemedikleri için günlerce sedyelerin üzerinde bekletildiklerini, ‘1 ay sıra yok’ denilen işlemlerde para ödemeye mecbur bırakılarak nasıl aynı gün işlem yaptırdıklarını tek tek anlattı.

İŞTE O YORUMLARDAN BAZILARI

‘Para istediler, annemi odada bir hafta beklettiler’

GÖREN GÖREN: Benim annemi de aynı yaptılar her akşam bir ertesi gün için ameliyata hazırlayıp hazırlayıp bir hafta ertelediler. Para beklediler. Ben annemi aldım başka yere götürdüm.

‘Özel gereksinimli çocuğuma tedavi uzatma raporu vermediler’

HARUN SEZER: Sağlık Bakanlığı’na bağlı olmadığı için istedikleri gibi davranıyorlar, kesinleşmiş tanısı olmasına rağmen ve sürekli fizik tedavi olması gereken özel gereksinimli çocuğumuz için bizlere 30 seans tedavi uzatma raporu vermediler, ve bizleri başka şehirlere gitmek zorunda bırakıyorlar bu sebeple. Tabelasını değiştirip özel hastane tabelası asması daha mantıklı gibi geliyor bana.

‘Sevk olduk kurtulduk’

NUR AKAR: Çalışanlar ve hekimine kadar bu hastane acilen çok sıkı denetlenmeli yoksa daha çok kişinin canı yanar. Biz raporlarımızı oradan alıp sevk olduk kurtulduk çok şükür. Oradakilere vicdan, hastalara da şifa diliyorum.

‘Bu halka yazık değil mi?’

ŞAFAK AKTÜRK: Burayı en yetkili birimlerinin denetlemesi gerekiyor hem de her konuda ilgi yok hizmet yok hijyen yok, yok oğlu yok. Nasıl bir hastane ise artık gece gidiyoruz otopark kapanlarla kapatılmış bu nasıl bir salaklık? Hastaneye gelen aracını nereye park edecek? Yolun kenarına bıraksak park yasağı var. Bütün salak işler burada. Bu halka yazık değil mi Allah aşkına?

‘Para yatırmayana ikinci sınıf muamele’

CÜNEYT YILDIRIM: Allah belalarını versin. Ben de ameliyat olacağım dedim. Bana önce ‘Eğer hocaya muayene olacaksanız ücret yatırmanız gerekiyor’ diyor sonrası Allah'a emanet. Normal randevu alıp gidiyorsun. Örneğin MR istiyorlar. İleri tarihe randevu veriyorlar. Ama hocadan muayene olursan hemen MR’a girersin, niye çünkü parasını yatırıyorsun. Para yatırmayana 2. sınıf muamele yapılıyor. Ama ne Düzce’nin siyasileri ne bürokratları hiçbir şey yapmıyor. Kimse kimseyi ısırmıyor, ondan sonra Düzce ilerleyemiyor. Niye ilerlesin ki? Herkes halinden memnun Allah belanızı versin. İyi olanları tenzih ediyorum ama gerisi paran var ilgi var paran yok öl geber.

 ‘Şu anda para ödemediğimiz için hastane odasında bekletiliyoruz’

FATMA BIÇAKLI: Aynı şekilde bizim başımızda var. Parayı verirsek ameliyat olacak hasta. Vermediğimiz için almıyorlar ameliyata. Hastane odasında yatıyor şu anda hastamız. 3 bin 500 TL verirsek yapacaklar. Vermezsek istersen öl…

‘4 gün sedyede yatırdılar, 4 bin 400 TL  ödeyince ameliyat ettiler’

GÖNÜL AKSELOĞLU: Ben de düştüm. Kalçam kırılmış, acile gittik. 4 gün sedyede yatırdılar, bir işlem yapmadılar. 5. gün ‘4 bin 400 TL yatırırsanız protez ameliyatı olabilirsin’ dediler. Yatırdık ameliyat oldum bugün 20 gün oldu. Sigorta emeklilik bir işe yaramıyor.

‘Sağlık raporu için ‘1 ay sıra yok’ dediler, 210 TL ödeyince aynı gün aldık’

YEŞİM DEMİRPENÇELER: Oğlumdan voleybol için sağlık raporu istediler. Biz de Düzce Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne gittik. Sekreter ‘randevu yok 1 ay sonra’ dedi. Aynı gün özelden hocaya 210 TL ödeme yaptık, muayene olduk tabi...

‘Çocuğumun kırık burnu için 3 bin 500 TL aldılar’

NURETTİN ŞENGÜL: Çocuğun kırık burnunun ameliyatı için 3 bin 500 TL aldılar. Oysa bu ameliyat Bolu’da bedava. 3 adet milletvekili var. Biri işe yaramıyor.

‘Ücretsiz muayenede işi yokuşa sürüyorlar’

SİNAN YILMAZ: Normal ücretsiz muayene ve cerrahi işlemlerde önünüze acayip uzun süreçler ve yokuş çıkartıyorlar. Sizi, “Eğer isterseniz ücretli muayene ve cerrahi işlemlere yönlendirebiliriz" diye oraya seçmeye zorluyorlar. Sağlığınızı düşünüyorsanız diye.

‘Sağlık Bakanlığı’na bağlanmalı’

ALİYAŞAR DEMİR: Düzce Üniversitesi Araştırma Hastanesi Sağlık Bakanlığı’na bağlı değildir. Bir an öncelikli olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlanması zaruriyettir.