Düzce’de balıkçılar, denizlerde av yasağının kalkacağı 1 Eylül'de "vira bismillah" demek için ağ ve tekne bakımı yaparak hazırlıklarını sürdürüyor.

Batı Karadeniz’in önemli limanlarından Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, yeni sezonda hamsi bereketi yaşanmasını bekliyor. Yasağın sona ermesiyle ava çıkacak balıkçılar, yıpranmış ağlarını onarıp teknelerinin motor ve radar bakımını yapıyor.

Balıkçılar, yaptığı açıklamada, hazırlıklarda son aşamaya geldiklerini belirterek, "Bakım onarımın ardından teknelerimizi suya indirip sezonu bekleyeceğiz. Bu yıl palamut pek görülmüyor ama hamsi bol, vatandaşlar hamsiye doyacak. Teknenin kızağa çıkmasından boyanmasına, ırgatın bakımlarından motorunkine kadar hazırlıkların hepsini yapıyoruz. Bereketli sezon geçirmeyi ümit ediyoruz. Yaz aylarında balığa ara veren tüketiciler de yeni sezonun başlamasıyla balığa doyacak." şeklinde konuştu.

Sezonun açılmasını beklediklerini ve ona göre hazırlıklarını yaptıklarını vurgulayan Akçakocalı balıkçılar, sadece kendi değil, arkadaşlarının teknelerinin tadilatlarına da yardımcı olduklarını aktardı.

"Bu sene palamut zayıf görünüyor"

Balıkçılardan Çağdaş Özer, 25 yıldır ekmeğini denizden çıkardığını kaydetti. İki teknesinden birini suya indirdiğini ifade eden Özer, "Daha çok palamut, çinekop ve lüfer avlıyoruz ama bu sene palamut zayıf görünüyor. Muhtemelen yoğunluk lüfer ve çinekopa dönecek." değerlendirmesinde bulundu.

Ağlarını Karadeniz'e bırakmayı sabırsızlıkla beklediğini dile getiren Kadir Sarıboğa (65), balıkçılıkla çocukluğunda tanıştığını, gençlik yıllarında mesleği bırakıp özel sektörde çalışmaya başladığını anlattı.

Sarıboğa, yıllar geçse de bu tutkuyu hiçbir zaman içinden atamadığını, emekli olduktan sonra tekrar balıkçılığa döndüğünü ve mesleğini 25 yıldır severek sürdürdüğünü dile getirerek, "Buradaki süreci tamamlamak zorundasın. Nasıl fındığın dibini temizlemeden, gübresini vermeden mahsul alamazsan, denizde de aynı şekilde bakımları yapmazsak, ağlarımızı onarmazsak balık tutma şansımız olmaz." dedi.

"Doğu Karadeniz bölgesinde çinekop bolluğu görülüyor"

Sakarya'nın Karasu ilçesinde de hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, av yasağının biteceği 1 Eylül'de Sakarya Nehri'nin Karadeniz'e döküldüğü alandaki limandan açılmak için gün sayıyor.

Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakcı, bu sene beklentilerinin büyük olduğunu ancak henüz palamut çıkmadığını bildirdi.

Bıçakcı, bölge balıkçılarından da bu yönde olumlu sinyal gelmediğini aktararak, "Karadeniz'in 1 haftadır bozuk olması lüfer ve çinekop avını olumsuz etkiledi. Doğu Karadeniz'de çinekop bolluğu görülüyor. Palamuttan yüzümüz gülmese de diğer balık türlerinden yüzümüz güler beklentisindeyiz." ifadelerini kullandı.

Tekne sahibi Musa Yen ise Karadeniz'de şu an palamut çıkmadığına değinerek, "Küçük ve büyük tekneler bu sezon palamut avlayamayacak gibi görünüyor. Lüfer ve çinekopun olacağını düşünüyoruz. Denize açılmadan, ağ atmadan bir şey belli olmaz." diye konuştu.

"Bu sene umudumuz çinekop ve hamsi"

Zonguldak'ta geçen yıl olumsuz hava şartları nedeniyle umduğunu bulamayan ancak palamuttan yana yüzü gülen balıkçılar, yeni sezon için hazırlıklarına devam ediyor.

Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ergün Kayhan, geçen yılki aşırı avlanma nedeniyle bu sene palamut olacağını zannetmediğini ancak hamside bolluk yaşanmasını beklediklerini söyledi.

Kayhan, hamsinin gelişimini sağlamadan avlanmasının tehlike oluşturduğuna dikkati çekerek, "Aslında hamsinin bir ay geç avlanması taraftarıyız. Havaların soğuması, balığın daha iyi avlanması açısından iyi. Bu sene umudumuz çinekop ve hamsi üzerine. Maalesef halkımızın yerli balığı istavrit bile şu anda yok." dedi.

Yaklaşık 40 yıldır balıkçılık yapan Turhan Karadeniz (63), her sene gerçekleştirdikleri bakım çalışmalarında ağları onarıp genişlettiklerini anlattı.