Düzce Belediyesi tarafından Ekonomi Gazetecileri Derneği iş birliği ile düzenlenen ‘Tasarımdan Ticarete Ahşap Zirvesi’ programı başladı.

Prof.Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde düzenlenen ve 4 oturumdan oluşan zirveye Başkan Dr. Faruk Özlü’nün yanı sıra Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Canpolat, Düzce Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Karslıoğlu, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, konunun paydaş temsilcileri, belediye başkan yardımcıları ve basın mensupları katılım sağladı.

AHŞAP ZİRVESİ (5)

Düzce’de her şeyin var olduğu ancak her şeyden birazcık var olduğunu ifade eden Başkan Özlü, “Düzce bir alanda öne çıkamıyor. Biz bir alanda öne çıkmalı diye arzu ediyoruz. Bunun için neler yapabilirizi düşündüğümüzde orman bölgesinde bulunuyoruz. Yapmak istediğimiz çalışma bölgesel bir çalışma Sakarya’dan Kastamonu’ya olan bir bölgeyi kapsıyor. Düzce’de bir ahşap kültürü var ve kaplama sanayinde çok ilerideyiz” dedi.

AHŞAP ZİRVESİ (3)

AKIL VE TASARIM

Düzce’de kurmayı düşündükleri bölgeye dair görüşlerini de paylaşan Başkan Dr. Faruk Özlü, “Böyle bir merkezi kurmak istediğimiz yer, otoban kenarındaki Astaldı firmasının kullandığı alan. 313 dönümlük arazi. İmar düzenlemelerini yaptık. Meclisten geçirdik. İlk aşamada sadece ticaretini düşünüyoruz. Sadece mobilya demiyoruz. Ahşap oyuncağın dünyada çok ciddi bir pazarı var. Bir lirayı on lira yapan bir katma değerden bahsediyoruz. Buraya akıl ve tasarım katmak gerekiyor. Bizim nitelikli genç yetenekli tasarımcılarımız olduğunu biliyoruz. Bunların önünü açacağız” şeklinde konuştu.

AHŞAP ZİRVESİ (6)

HAYIRLI OLSUN

Başkan Özlü, konuşmasının son bölümünde şu görüşlere yer verdi; “Önümüzdeki elli yıl Düzce’yi öne çıkartacak bir sektörden bahsediyoruz.

Bugün aramızda bu sektörün önde gelen marka isimleri var. Önümüzdeki dönemdeki yol haritamızı belirleyeceğiz. Her işimizin arkasında ciddi bir çalışma var. Bu zirvenin Düzce’ye Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.