Son yıllarda hem sel hem de depremle yüzleşen Düzce’de olası felaketlerde kurtarma çalışmalarına destek sağlayacak buluş

Düzceli lise öğrencileri, afetlerin ardından başlatılan kurtarma çalışmalarına destek sağlaması için "mobil aydınlatma dronu" geliştirdi.

T3 Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde Ankara Etimesgut Havaalanı'nda gerçekleştirilen TEKNOFEST'te lise ve üniversite öğrencileri geliştirdikleri projelerle kabiliyetlerini sergiledi.

Filmler ve TV 4.09.2023 14_14_43

TEKNOFEST'teki yarışmalara Düzce Fen ve Teknoloji Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden katılan "Light-X" Teknoloji Takımı, deprem ve sel gibi afetler sonrasında yürütülen kurtarma çalışmalarında ışığın yetersiz kaldığı ortamlarda kurtarma ekiplerine yardımcı olmak amacıyla geliştirdikleri "mobil aydınlatma dronu"nun sivil sektörde farklı alanlarda kullanımını amaçlıyor.

“2 bin metrekarelik alanı aydınlatabiliyor”

Filmler ve TV 4.09.2023 14_14_53

"Light-X" Teknoloji Takımı Kaptanı Yavuz Selim Demirkol, yaptığı açıklamada, "TEKNOFEST'in girişim yarışmasına katıldık. Şu an yarışmadayız. Sunumlarımızı tamamladık. Bu dron, afetlerden sonra gece saatlerinde enkaz alanını aydınlatarak arama kurtarma ekiplerine kolaylık sağlıyor. Bu sayede de aslında can kaybını minimuma düşürmeye yönelik çalışmalar yapmış oluyoruz. Yaklaşık yarım saat uçuş süresine sahip olan dron 60 metre yükselebiliyor, 2 bin metrekarelik alanı aydınlatabiliyor." ifadelerini kullandı.

“İlerleyen süreçte girişime dönüştürmeyi hedefliyoruz”

Dronu doğal afetlerde ekiplere yardımcı olmak amacıyla geliştirdiklerini aktaran Demirkol, "Dronumuzu ilerleyen süreçte girişime dönüştürmeyi hedefliyoruz." dedi.

Takım üyesi Ahmet Çiçek de dronun, gönderildiği bölgeyi aydınlatmasının yanı sıra bölgenin görüntüsünü de kullanıcıya ulaştırdığını belirterek, "Dronumuz, arama kurtarma çalışmalarında, film sektöründe, müteahhitlik sektöründe kullanılabilir. Üzerindeki kamerasıyla gönderildiği bölgede üstten görüntü elde ediyor. O bölgede ne var ne yok, o da incelenebilir." değerlendirmesinde bulundu.