Personeline aylarca maaş ödeyemediği halde davullu zurnalı ‘maaşa zam’ kutlaması yapmaya çekinmeyen, ilçeyi turizmde bir arpa boyu yol aldıramayan, belediyeyi döviz cinsinden yüklü bir borç yükünün altına sokan, vaat ettiği büyük yatırımların hiçbirini hayata geçiremeyen Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, yine ‘hizmetle’ değil sürdüğü ‘sefa’ ile gündeme geldi. Yanmaz yönetimi, seçimlere 1 yıldan az zaman kala meclisten ‘ağırlama’ ve ‘yeme-içme’ kalemleri için 3.5 milyon TL talep edince olanlar oldu. Eski başkanlar Cüneyt Yemenici ve Fikret Albayrak, söz konusu talebi ‘israf bütçesi’ olarak nitelendirip, Başkan Yanmaz’ın Akçakoca’ya değil ‘seçim’ için kendine yatırım yaptığını savundu.

WhatsApp Image 2023-06-05 at 14.48.40

Akçakoca Belediyesi’ni tarihinin en kötü yönetimiyle hizmet üretemez hale getirmekle eleştirilen Başkan Okan Yanmaz, yine tepkilerin odağına yerleşecek bir hamle yaptı.

Akçakoca’nın son 4 yılda her alanda yerinde saymasının baş müsebbibi olarak gösterilen Başkan Yanmaz, seçimlere 1 yıldan az süre kalmışken icraatlarda kullanması gereken ek bütçeyi temsil ağırlama için meclisten talep etti. Tanıtma-ağırlama ve yeme-içme olarak toplam 3.5 milyon TL gibi bir rakamın ek bütçeye dahil edilmesi tepki çekti. Bu duruma ses yükselten eski iki başkan, Akçakoca Belediyesi’nin dümenindeki isim Yanmaz’ı hedef tahtasına koydu.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ın Akçakoca ve Akçakocalılar’a karşı takındığı sorumsuzluğu sert dille eleştiren AK Partili eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, mevcut bütçeyi bitirip yeme-içme için para talep eden yönetimi ti’ye almayı da ihmal etmedi. Eski başkan ayrıca israf bütçesi olarak tanımladığı ek bütçenin seçim çalışmalarında kullanıp kullanılmayacağını sorguladı.

“Tüm kalemlerin nereye harcanacağını bilmek bu milletin hakkıdır.”

Yemenici, şu ifadeleri kullandı: “İnsan merak etmeden yapamıyor, bu şehir bizim, bu belediye bizim… Belediye yönetimi ek bütçe talep etmektedir. Kurumlar yatırım yaptıklarında, iş yaptıklarında ummadıkları durumlarla karşılaşabilir, ek bütçe talebinde bulunabilir. Lakin talep edilen ek bütçe içinde yatırıma ayrılacak hiçbir rakam görülmediği gibi temsil ağırlama giderine çok ciddi manada bütçe talep edilmekte, bununla birlikte insanın aklının almadığı ise diğer içecek yiyecek adı altında ayrıca bir bütçe talep edilmesi…. Tüm kalemlerin nereye harcanacağını bilmek bu milletin hakkıdır.”

“Akçakoca’yı seven herkesi bu konuda duyarlılığa davet ediyorum.”

Kendi dönemindeki yatırımları anımsatan Başkan Yemenici, şunları kaydetti: “Dernek birlik kuruluş adı altında talep edilen ek bütçe ise bizim yaptığımız baraj için yapılacak kesintinin bedeli yani o yatırımı da biz yapmışız. Yerel seçimlere giderken talep edilen bu ek bütçe gün gibi ortadadır ki israf bütçesidir ve seçim çalışmaları için kullanılacağı şüphesi oluşturmaktadır. Belediye yönetimini bu ek bütçeyi gözden geçirmeye, yatırıma yapılacak şekilde yeniden düzenlenmesi doğru olacaktır. Akçakoca’yı seven herkesi bu konuda duyarlılığa davet ediyorum. Ayrıca ek bütçe için belediye yönetimini referandum yapmaya davet ediyorum.”

“Dana mı kestiniz, deve mi kestiniz?”

Yemenici gibi Yanmaz yönetiminin ek bütçe talebini ‘israf’ olarak niteleyen CHP’li eski Başkan Fikret Albayrak da meclisin ret oyu kullanması gerektiğini savundu. Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Akçakoca Belediyesi meclisten ek bütçe talebinde bulunmuştur. Baktığımızda zamanında bize ‘Dana mı kestiniz?’ diyenler 6 ayda temsil ağırlama ödeneğini bitirmişler ek bütçe istiyorlar. Bu israf için ödenek talebidir. Yatırım için bir talep yoktur. Reddedilmelidir.” ifadeleriyle tepkisini ortaya koydu.