Bundan 108 yıl önce Osmanlı Devleti’nin bütün bir millet olarak destan yazdığı Çanakkale Zaferinde, batılı ülkelerin kurduğu itilaf orduları bozguna uğratmıştı. Büyük Türk milletinin kanı ile yazılan bu destan, dünya tarihinin kazanılmış en büyük zaferleri arasında kayıtlara girdi.

Türk milletinin tüm dünyaya gücünü gösterdiği Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıldönümü yarın tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de törenlerle kutlanacak.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108’inci yıldönümü nedeniyle Düzce Valiliği öncülüğünde bugün ilk tören 09:15’te Düzce Şehitliği’nde düzenlenecek. Şehitlikte bulunan anıta Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Düzce Şubesi tarafından çelenk sunumuyla başlayacak tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam edecek.

Şehitlikteki tören saygı atışı, günün anlam ve önemini anlatan konuşmalarının yapılması, Düzce Valisi Cevdet Atay’ın Şehitlik Defterini imzalaması, Kur’an-ı Kerim Tilavetinin okunması ile şehitlik ziyaretlerinin ardından sona erecek.

Düzce Avni Akyol Kredi Yurtlar Kurumu’nda (KYK) düzenlenecek bir diğer törende ise Beyciler Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi temalı gösteriler sunulacak.

HABER: Savaş ARI