Düzce’de ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilerin emeklilere Cumhuriyetin 100’üncü yılı nedeniyle bir defaya mahsus verilecek 5 TL’lik ikramiyenin dışında bırakılmasına tepkiler sürüyor. Emeklilerin bu konudaki nabzını tutmak için sokak ve caddelere inen Öncü Haber Ekibi, emeklilere bir dokunup, bin ah işitti.

ÇKS’ye kayıtlı olan emeklilerin bu primden yararlanamamasını çiftte standart olarak değerlendiren vatandaşlar, bu yanlıştan dönülmesini istedi. Çiftçi emeklilerin aldıkları desteklerin, ürün yetiştirmelerine yetmediğini savunan vatandaşlar, Akçakoca’da 6 dönüm yerim var. Ben o yer için bin 500 TL mazot desteği alıyorum. Zaten oradan da fındık fazla gelmiyor” diye konuştu.

Emekli vatandaşlar, tepkilerini şu şekilde dile getirdi:

“Birlik olsa daha güzeldi”

Hasan Aktaş: Emekli öğretmenim, 5 bin TL’lik ikramiye bazılarına yeter bazılarına yetmez. Yan geliri olana yeter ama olmayana yetmez. Çalışan emeklilere ve çiftçilere ayrım olmasa daha iyi olurdu herkesin paraya ihyacı var. Ayrım olmasa birlik olsa daha güzeldi. Her sene biliyorsunuz devlet çiftçilere yardım ediyor. Bu yardım yeterli değildir, bunu çiftçiler bilir. Ben çiftçi değilim.

Ekran Alıntısı. 1

“Bazıları az destekleme alıyor”

Rahmi Altun: Emekli ikramiyesini alamıyorum çünkü iş yerim var. Çok yeri olan çiftçilere verilmesin onlar yüksek miktarda yardımlar alıyor zaten. Ama bazıları 3-4 dönüm yeri var az destekleme alıyor bu insanlara verilmeli bunlar kısıtlanmamalı.

“Bugün ev kiraları 20-25 bin oldu”

Nilüfer Demirkol: İkramiyem yattı. Çalışan emekliye verilmemesine çok üzgünüm. Çünkü çalışan emeklinin mutlaka ihtiyacı vardır. Tabii ki bana da yeterli olmadı bugün ev kiraları 20-25 oldu 5 bin TL ikramiye olsa ne olacak. Ama az çok, bir ihtiyacımı karşılarım diye düşünüyorum.

“Verilen söz önemli”

Salih Kaylaz: Çiftlikten Bağ-Kur emeklisiyim. İkramiye verilmesi lazım çiftçiye verilmeyip de kime verilecek. Para yeterli olmaz ama verilen söz önemli.

“Bu yaştan sonra ne verirlerse diyoruz”

Selahattin Seyyar: İkramiye alamadım, ÇKS kaydım olduğu için ama verilmesi lazım. Herkese madem veriliyor herkes alsın. İkramiye az ama bu yaştan sonra ne verirlerse diyoruz.

Ekran Alıntısı5-2

“Farkın açılması bizi rencide etti”

Nazmi Arar: Memurlar ve emekli memurlar arasında çok fark var biz yedi bin 500'e şükrederken aradaki farkın açılması bizi rencide etti.

“Aynı ektikleri gibi de biçerler”

İbrahim Düzgün: Bağkur emeklisiyim. Memur emeklisi bugünkü hükümeti bir yere getirmedi. Çiftçi emeklisi getirdi. Köylüye, bağkur emeklilerine verilecek maaş ne oldu? Çiftçiymişim ben. Aynı ektikleri gibi de biçerler. Tamam Cumhurbaşkanımız o bilgiyi verdi ama ekonomi bakanını düzenliyor bunları. Nerede Bağ - Kur emeklisi? Hep memur emeklisi.

“Verirlerse alırız”

Sabri Gürel: İkramiyeyi almadım. Çalışana vermiyorlar. Biz destekleme aldığımız için bize vermiyorlar. Verirlerse alırız, vermezlerse almayız. Yapacak bir şey yok. Verirlerse alırız vermezlerse bakarız.

“Yeterli değil ama harçlık”

Zekeriya Yılmaz: Köyde oturuyorum. Ziraat odasına kayıtlı olduğumuz için bize bu parayı vermiyorlar. Vallahi ayıp. Ama seçimde görecekler. Yeterli değil ama yine de bir harçlık yani. Markete girdiğinde bitiyor zaten. Zabıtalar boşuna geziyor. Bu bağlılık nedir? Bir köyde oturan insan ineği olacak, bahçesi olacak tabi ya. Daha çalışamıyoruz ki biz. Bize zam da vermedi.

Ekran Alıntısı.9

“Emekliyiz, başka gelirimiz yok”

Mustafa Biriktir: İkramiyeden yararlanmadım. Akçakoca’da 6 dönüm yerim var. Ben o yer için bin 500 TL mazot desteği alıyorum. Zaten oradan da fındık fazla gelmiyor. Bize Tayyip Erdoğan 5 bin TL verir diyorduk. Hatta bir yerden borç para aldık, harcadık. O gün baktık, bankada para yok. Bize verecek diye umutlandık. Sonradan duyduk ki yer parası alanlara para verilmiyor. Köylerimizde çok para alanlar var. 50 dönüm arazisi olanlar var. Ama denilseydi 20 dönümden aşağı tarlası olana verelim diye açıklama yapsaydı bizi de memnun ederdi. Şimdi nasıl oy vereceğiz. Hâlbuki seviyorduk Tayyip Erdoğan’ı. Fındıklar da bu sene yandı, az fındık oldu. Para az aldık. Emekliyiz, başka gelirimiz yok. 7,5 bin TL ile nasıl geçineceğiz? Bu böyle gitmez. Geç kaldı. Zaten yılbaşı geldi, ocak ayında para verecek bize. Vereceğim diyor ama umutlandırmasın hiç olmazsa. Bir bardak çay 7,5 TL bir tabak çorba 40 TL. Geçinilmiyor.