Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Düzce’nin gündemine yön veren ‘Yorumluyorum’ programında belediye şirketlerinin yeni oluşturulan yönetimlerinin şeffaflıkla belirlendiğini vurguladı. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün yönetim kurulu üye sayısını 7’den 3’e düşürdüğü şirketlerde, meclis üyesine yer vermediğine dikkat çeken Ünsal, “Hiçbir yerde aday gösterilmeyen ama bir şeye tevessül etmeyen belediyeci Muhsin Yavuz'u da Beltaş'ın yönetim kurulu başkan yardımcılığına, kendisini de Beltaş Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atadı. Burada da ince bir siyaset var, ince bir strateji var.” dedi. Ayrıca belediyelerdeki şişik kadro sorununa el atan Akçakoca ve Düzce belediyelerinin, çalışmadan para kazanan personeli ayıklayacak olmasının desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Düzce Belediyesi iştirak şirketlerinin yönetim kurulu üyeleri belli oldu. bu kez şirket yöneticileri arasında tek bir meclis üyesinin olmaması dikkat çekti. Bu gelişmeyi ‘Yorumluyorum’ programında ele alan Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Özlü’nün şeffaf bir duruş sergilediğini belirtti. Ayrıca belediyelerde hatırla alınan personele yönelik de bir an önce gerekenin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Ekran Alıntısı-126

“7 olan şirket yönetim kurulu üye sayısı 3’e düştü”

Ünsal, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün şeffaf belediyeciliğe önem vererek bir kadro oluşturduğunun altını çizerek şöyle konuştu: “Hafta başında Dr. Faruk Özlü şirketlere yönetim kurulu üyelerini açıkladı. Eskiden bu şirketlerin varlığı ve yokluğu bile belli değildi. Ama şimdi toplumdaki içtimai ve sosyal yapıya dokunan, yapısıyla varlığını hissetmeye başladık. Daha önce 7 kişi olan şirket yönetim kurulu üyeleri, 3 kişiye düştü. Belediye meclis üyeleri vardı. Belediye başkan yardımcıları, hem şirket yönetim kurulu başkanlığı yapıyordu hem yönetim kurulu üyesi oluyordu. Oradan biraz maaş alıyordu. Bu dönem hiçbir belediye meclis üyesi Faruk Bey tarafından buraya dahil edilmedi. Şirketlerin yönetim kurullarına getirilmedi.”

Ö Z L Ü-14

“Faruk Özlü hakikaten şeffaf bir duruş sergiledi”

Düzce Belediyesi’nde yıllardır önemli görevler üstlenen Okan Özkasap’a ayrı bir parantez açan Ünsal, “Belediyede Okan Özkasap gerçeği var. Doğruluğu, dürüstlüğüyle hesap ve hakikat noktasında çok hassas bir insan. Başkan yardımcılarının haricinde Okan Bey'den başka kimseyi şirket yönetim kurullarına almadı. İnsana sadakat yakışır, görse de ikrah yardımcısıdır doğruların Cenabı Allah. Bu söze istinaden hiçbir yerde aday gösterilmeyen ama bir şeye tevessül etmeyen belediyeci Muhsin Yavuz'u da Beltaş'ın yönetim kurulu başkan yardımcılığına, kendisini de Beltaş Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atadı. Burada da ince bir siyaset var, ince bir strateji var. Faruk Özlü hakikaten şeffaf bir duruş sergiledi.” dedi.

Muhsi̇n Yavuz-6

“Bu kadar işçi alımı, bu kadar personel alımı akıl karı değil”

Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak, yaptığı açıklamada, şişik kadroya dikkat çekerek, belediyede fazla olan personel için gerekenin yapılacağını aktardı. Ünsal, bu açıklama için Albayrak’ın desteklenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Hatırla, gönülle, baskıyla, dengeyle belediyelerde istihdam edilen insanlar var. 3 Mayıs’ta Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak bir açıklama yaptı. Dedi ki ‘12,5 milyona yakın personel giderimiz var. İller Bankası'ndan bize gelen ayda 7,5 milyon lira bir para var. 5 yılda 5,5 milyon gibi bir rakam açığımız var. Bunun en büyük sebebi alınan 150’den fazla personel. Bunlarla yollarımızı ayıracağız.’ Sayıştay raporlarında da vardı, Danıştay raporlarında da vardı. Belediyenin kadrosuna göre şirket ve dışarıdan sözleşmeli personel alabiliyorsunuz. Fakat bu çok aşılmış. Okan Yanmaz döneminde de vardı, zaten o dönemde alındı bu işçiler.”

TÜM GÖRÜŞ VE ÖNERİLER YANSITILDI TÜM GÖRÜŞ VE ÖNERİLER YANSITILDI

Fi̇kret Albayrak-8

“Herkes destek vermeli kamuoyu da destek vermeli”

Düzce Belediyesi’nde de benzer bir durum olduğuna işaret ederek, yeni düzenleme ile gereken adımların atılacağını kaydeden Ünsal, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aynı şekilde Düzce Belediyesi'nde de var; 2 bine yakın personelden bahsediliyor. Burada da bir takım tasarruflara gidilecek. Onun için zaten hassas bir konu olduğundan Beltur’un başarılı genel müdürünü Belka’nın başına aldı. Samimiyet diyoruz ya; bu samimiyete göre bu kadar işçi alımı, bu kadar personel alımı akıl karı değil. Tüm belediyelerde norm fazlası personel var. Onun dayısı var, bunun amcası var, bunun dengesi var diye alınan ama çalışmayan, hak etmeyenler, yük olanlar lütfen ayrılsın. Başkanları bu konuda sonuna kadar desteklemek lazım. İnsanları istihdam etmek, maaşını vermek, sigortasını ödemek kolay bir şey değil. Özellikle Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak'ın bu konuyla ilgili aldığı karardan dolayı tebrik ediyorum ve destek veriyorum. Herkes destek vermeli kamuoyu da destek vermeli. Çünkü belediye hanımın çiftliği değil.”  

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;