Düzce’de Eski Sanayi Çarşısı başta olmak üzere kaplumbağa hızında ilerleyen kentsel dönüşüm çalışmaları artık çok daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın imzasıyla 16 Ekim’de resmen kurularak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı faaliyet göstermeye başlayan ‘Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’, Düzce’nin depremden kalma atıl yapılardan kurtulması ve yapı stoğunun yenilenmesini sağlayacak. Yeni binalar, sağlam, güvenli, Sıfır Atık uyumlu, iklim dostu, mahalle kültürünü yansıtan ve akıllı şehir teknolojileriyle donatılmış şekilde inşa edilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bağlı kuruluşu olarak, Türkiye’yi afetlere karşı daha güçlü hale getirecek olan ‘Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’ resmen kuruldu. Hala depremden kalma ve zor ayakta duran binaların bulunduğu Düzce’nin yapı stoğunun yenilenmesi için Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın kurulması büyük önem taşıyor.

3 AYRI GENEL MÜDÜRLÜK OLUŞTURULDU

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı altında da; Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Marmara Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Taşınmaz ve Kaynak Geliştirme Genel Müdürlüğü olmak üzere 3 ayrı genel müdürlük kuruldu. Genel müdürlüklerden birincisi olan Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Marmara haricindeki bölgelerde yer alan kentsel dönüşüm çalışmalarına devam edecek. İkinci genel müdürlük sadece Marmara Bölgesi’nin dönüşümünü takip edecek. Üçüncü genel müdürlük ise kaynak temini sağlayacak. Yapılan bu düzenlemeyle kentsel dönüşüm süreçlerinin Marmara ve Türkiye genelinde çok daha hızlı bir şekilde devam edeceği belirtiliyor. Özellikle Marmara’daki yapı stokunun fazlalığı göz önüne alındığında afetlere karşı dirençli hale gelmesi için kurulan genel müdürlüğün, çalışmalara yeni bir ivme kazandıracağının altı çiziliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜME ÖZKAYNAK OLUŞTURULACAK

Düzenlemeyle birlikte kurulan Taşınmaz ve Kaynak Geliştirme Genel Müdürlüğü, kentsel dönüşüme kaynak oluşturmak için taşınmazların tarama, planlama, değerleme, geliştirme ve arsa üretim çalışmalarını sürdürecek. Ülke genelinde tescil dışı alanları tarayıp tespit edecek ve hazine adına tescilini sağlayacak. Taşınmaz ve Kaynak Geliştirme Genel Müdürlüğü, tescil dışı alanlar ile hazine taşınmazlarını planlayarak satılması ile kentsel dönüşüm sürecine finans katkısı sunacak.

BAŞKAN ÖZLÜ O ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ BAŞKAN ÖZLÜ O ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

20221130_2_56208947_83298174

KENTSEL DÖNÜŞÜME YENİ BİR SOLUK

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın kurulması Düzce’deki dönüşüm çalışmalarını da hızlandıracak. Kentsel dönüşüme yeni bir soluk getirecek uygulamalar sayesinde Düzce, deprem başta olmak üzere afetlere karşı daha dirençli hâle getirilecek. İl genelinde sağlam, güvenli, Sıfır Atık uyumlu, iklim dostu, mahalle kültürünü yansıtan ve akıllı şehir teknolojileriyle donatılmış binalar yükselecek.