Düğün sezonunun açıldığı şu günlerde altının ateşi düşmüyor. Cep yakan fiyatlara rağmen düğünlerin olmaz olmazı takı takmak için kuyumcuların yolunu tutan vatandaşların tercihi artık çeyrek altın değil yarım gram ya da 0.25 gram oluyor. Altın alışverişlerinin yoğunluk kazandığı dönemde önemli uyarı ve tavsiyelerde bulunan Kuyumcu Murat Caymaz, altının yatırım olarak her zaman güvenilir bir liman olduğunu vurguladı. Sahte altın konusunda ise “Sahte altının anlaşılması meslek haricinde zor. Kesiyoruz, içine bakıp tespit ediyoruz. Güvendikleri yerden alışveriş yapsınlar.” dedi.

1615957462504 Kuyum

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte gözler altın fiyatlarına çevrildi. Öncü Haber ekibi uzmanından altın fiyatlarıyla ilgili değerlendirme aldı. Kuyumcu Murat Caymaz, fındık sezonundan sonra altında alımın daha çok olacağını belirtti. Sahte altına karşı ise Caymaz, vatandaşları uyararak bildikleri, güvendikleri yerden altın alınması tavsiyesinde bulundu.

“ZAMLARI DURDURUN ARTIK!” “ZAMLARI DURDURUN ARTIK!”

696643 Image1

“Altında asıl hareketlilik fındıktan sonra başlar”

Fındık sezonunun ardından altın alışverişinde hareketlilik olacağını belirten Caymaz, “Düzce’de şu şıralar altın hareketliliği çok değil. Düzce’de biliyorsunuz fındık sezonu var. O nedenle çok hareketlilik yok. Ancak fındıktan sonra yani fındığın piyasaya girmesiyle hareketlilik yaşanabilir. Tabii düğün hazırlığı yapan vatandaşlarımız da var. Bunlar hazırlıklarını yapıyorlar. Onların bir nebze hareketliliği var. Son dönemde altın bozdurma eylemindeler. Satın almaktansa bozdurma daha yüksek.  Bu nedenle piyasada TL sıkıntısı yaşıyoruz. Çantacılardan da para gelmiyor.” dedi.

Ekran Alıntısı-147

“Bilezikte ajda bilezik popüler”

Altın fiyatları için son zamanlarda sabitlik olduğunu belirten Caymaz, şöyle konuştu: “İhtiyaca göre her ürün satılabiliyor. Çeyrek de alabiliyorlar gram da. Bilezikte ajda bilezik popüler. Gramı 2 bin 340 lira civarında. 10 gram oluyor toplamda 23 bin 400 TL gibi bir fiyatı var. 24 ayar gram altın 2 bin 500 lira, 22 ayar 2 bin 390 lira. Tabii gün gün değişebiliyor ama son zamanlarda sabitleşti. Çok iniş çıkış olmuyor.”

Whatsapp Image 2024 06 30 At 11.06.37

“Sahte altının anlaşılması meslek haricinde zor”

Sahte altının vatandaşlar tarafından anlaşılmasının zor olacağına değinen Caymaz, “Sahte altının anlaşılması meslek haricinde zor. Yeri geliyor meslek içerisinde olan bazı arkadaşlarımız bile kandırılabiliyor. Bu iş yapan sahte altın basanlar da var. Bunlar da satın alınabiliyor. Çok zor yani vatandaşın bunu bilebilmesi. Bizim ayar asitlerimiz var. Ya da şüphelendiğimiz bir durum olursa ‘Altını kesmemiz lazım.’ diyoruz. Kesiyoruz, içine bakıp tespit ediyoruz. Güvendikleri yerden alışveriş yapsınlar. Düzce’de sorun olmaz. Yine de dışarıdan alınan bir şey varsa kuyumculara danışabilirler.” ifadelerini kullandı.

“Her zaman olduğu gibi altın gayet iyi bir yatırımdır”

Altının yatırım olarak her zaman güvenilir bir liman olduğunu aktaran Caymaz, döviz fiyatlarına da değindi. Caymaz, “Dünya tarihinde altın yükselen bir mal. Her zaman olduğu gibi altın gayet iyi bir yatırımdır. Değerini kaybetmez. Değeri yükselir. Değerlendirilebilir. Döviz fiyatlarında da artık bir döviz trendi oturdu. Son dönemlerde fiyatlarda bir yükseliş yok çok şükür. İnsanlar da biz de sektör olarak düşsün istiyoruz. Alışveriş olsun istiyoruz. Bu işin yükselmesinin kimseye faydası yok.” açıklamalarında bulundu.

Haber: Tuğba AKSOY

Kamera: Zeki AŞIKOĞLU

Editör: Tuğba Aksoy