Düzce’den eğitimden sağlığa, camiden şadırvanlara kadar ihtiyaç duyulan her yere destek sağlayarak Düzceliler’in hayır duasını alan Akçakocalı hayırsever iş insanı Burhan Özdemir, son olarak Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü tarafından hayata geçirilen Kent Meydanı Projesi’nde önemli bir yer teşkil eden Cedidiye Camii’nin restorasyonu üstlendi.

Başkan Özlü’nün girişimleri ile başlatılan Kent Meydanı Projesi doğrultusunda cami-meydan-çarşı konsepti Cedidiye Meydanı’na yakışır şekilde sürüyor.

Bedesten tarzı mimari ile yapılan dükkanların farklı bir görsellik kattığı meydanda bölgenin tarihi hafızası konumunda bulunan Cedidiye Camii’nin restorasyonuna yönelik çalışmalar hız kazandı.

İlk etapta Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılması öngörülen projenin çeşitli sebeplerden ötürü hayata geçirilememesi ve ertelenmesi üzerine inisiyatif alan Başkan Özlü, iş insanı Burhan Özdemir ile protokol imzalayarak cami ve minarelere yönelik yenileme çalışmalarının hızlanması noktasında önemli bir adım atmıştı.

KADIN CİNAYETLERİNE İLİŞKİN BİR ARAYA GELDİLER KADIN CİNAYETLERİNE İLİŞKİN BİR ARAYA GELDİLER

Geçtiğimiz haftalarda camii dış cephesinin tarihi yapıların yenilenmesinde yaygın olarak kullanılan ‘kumlama’ tekniği ile başlatılan ve hassas şekilde yürütülerek tamamlanan temizlik işlemlerinin ardından bu sabah itibariyle minarelerin kaldırılmasına başlandı.

Ekipler, çevre güvenliğini alarak gerçekleştirdikleri kaldırma işlemlerini sürdürürken, caminin aslına uygun yapı malzemesi kullanılarak yapılacak olan minarelerde en kısa süre içinde tamamlanarak yerine yerleştirilecek.