23 Kasım 2022’de meydana gelen 5,9’luk depremin ardından merkezin tamamının Kentsel Dönüşüme girdiği Çilimli’de, Başkan Muhsin Yavuz’un girişimleri ve ikili ilişkileri sayesinde çok kısa sürede adeta yeni bir şehir inşa edilmeye devam ediyor.

Bir taraftan depremin izleri silinirken, bir taraftan kentsel dönüşümle yeni bir şehrin inşa edildiği Çilimli’de Başkan Yavuz, vatandaşların sosyal olanaklarını artırabilmek için oluşturduğu kaynaklarla Çilimli ilçesinin katma değerini yükseltmeye devam ediyor.

Bir süredir yapımı devam eden ve Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz’un üzerinde hassasiyetle durduğu Çilimli Millet Bahçesi’nin çalışmaları tamamlanarak hizmete açıldı.

138 dönüm arazi üzerine kurulan, çocuk oyun alanları, kamelyalar, şelaleler ve barbekü alanlarıyla 7’den 70’e her yaş grubuna hitap eden Millet Bahçesi, başta Çilimli halkı olmak üzere tüm Düzce halkına doğayla iç içe olabilme imkânı sağlayacak.

IMG_6207

Ahşap Mimari yapısıyla bölgenin kültürünü de temsil eden alanda, aynı zamanda kır düğünü, açık hava organizasyonları, toplu kahvaltı ve yemek organizasyonlarıyla piknik etkinlikleri de gerçekleştiriliyor.
Resmi açılışı yapılmamış olmasına rağmen bölge halkının kullanımına sunulan Çilimli Millet Bahçesi’nde, Gazetecilerle bir araya gelen Muhsin Yavuz, yürütülen çalışmalar ve projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

IMG_6192

Siyah pirinç, kentsel dönüşüm ve bundan sonra hayata geçecek projeler hakkında konuşan Başkan Yavuz şunları söyledi:''Çilimli Millet Bahçesi’nde ,yaklaşık olarak 138 dönüm alan içerisinde; restaurant, mangal yapacak alan, oyun alanları ve yürüyüş alanları ile birlikte teen house ve tenis kortlarımızın olacağı bir bölge daha olacak. Şu an da tamamen 138 dönüm alanın tamamını kullanmıyoruz, etap etap hayata geçireceğimiz projeler de var. Mesela önümüzdeki yaz mevsimine hazırlayacağımız , kafe tarzında nargile kafe olacak. Gençlerimize ve bölge halkına hizmet edecek bir proje olacak. Restaurant alanımız Kadın Kooperatifi tarafından işletilmektedir. İlçemiz de kurduğumuz bir Kadın Kooperatifi var. Bu Kooperatif, tamamen part time çalışan kadın çalışanlarımız aynı zaman da burada sürekli çalışacak, ihtiyaç sahibi kadınların, çalışacağı bir alan olacak. Bu bölgenin yöresel ürünleri, burada işlenerek, burada tüketici ile buluşturuluyor. Buradaki ana ürünümüz Siyah Pirinçtir, biliyorsunuz siyah pirinç son dört yıldır, Belediyemiz tarafından aktif bir şekilde ekilmektedir. Bunun her alanında Kadın Kooperatifi var, tarladan sofraya kadar. Burada gün içinde gelen vatandaşlarımız, Siyah Pirincin farklı mamullerini yiyebilir. Burası Çilimli halkı ve Düzce halkının hizmetindedir, bunu özellikle duyurmak isterim. Bu tür mekanlarda eksik hiçbir zaman bitmez ama şuan da biz faaliyete geçtik , yeni yeni yerler açıyoruz sürekli, paintball sahamız 15 gün içinde faaliyete geçecek, onu da duyurmak isterim. Yaz döneminde, tenis kortlarımızı bitirerek, Ulusal turnuvalar yapacağız. At ve buna benzer binek hayvanların olacağı bir alan oluşturacağız. Burada küçük bir hayvanat bahçesi de planladık, onu da İnşallah önümüzdeki yaza faaliyete geçirmiş olacağız. Yani 138 dönüm alan da herkes kendine bir şeyler bulacak. Herkesin kullanabileceği ortak ve farklı alanları milletimizle paylaşacağız İnşallah.Kentsel dönüşüm alanında çalışmamız hızlı bir şekilde devam ediyor. Bir iki tadilattan dolayı bir gecikme oldu, o tadilatlarımız da bitti İnşallah önümüzdeki yaz aylarında, Haziran Ayı’nın sonu gibi, Çarşı merkezindeki iş yeri sahiplerinin, iş yerlerini teslim etmeyi planlıyoruz. Zeminler bitti, zeminlerden çıktığımız için bizim için bir avantaj oldu, bu kış aylarında da durmak yok çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Sadece çarşı merkezindeki alanda, 80 tane personel çalışıyor. Aynı şekilde toplu konutlarımız, 11 blok olarak yapılacak, temeller atılıyor. İnşallah önümüzdeki yıl sonuna teslim edilecek. Planlamalar  bu doğrultuda, eksik olan hiçbir şey yok, İnşallah önümüzdeki yıl daha farklı bir Çilimli Merkezi göreceksiniz.''

IMG_6194

HAYVANIN ÖNÜNE KOYACAĞIN YEMEĞİ İŞÇİNİN ÖNÜNE KOYMAYA UTANMIYOR MUSUN? HAYVANIN ÖNÜNE KOYACAĞIN YEMEĞİ İŞÇİNİN ÖNÜNE KOYMAYA UTANMIYOR MUSUN?

HABER - AHMET ÇELİK