banner851

banner955

‘BAZILARI ŞAŞIRIYOR, BAZILARI SEVİNİYOR’

Düzce'nin tek kadın kaymakamı olarak Çilimli ilçesinde görev yapan Gizem Bayguş, hem kadınlara hem de mülki idare amiri adaylarına örnek oluyor. İlçenin genel idaresini sağlayan Bayguş, görevini özveriyle yürütüyor.

Çilimli 07.03.2022, 18:20 07.03.2022, 17:22
5374
‘BAZILARI ŞAŞIRIYOR, BAZILARI SEVİNİYOR’

Düzce'de Çilimli kaymakamı olarak görev yapan Gizem Bayguş, 2018 yılında Marmara Üniversitesi Siyaset Bilim ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Eğitim hayatını başarıyla tamamlayan Bayguş, 2020 yılında kaymakamlık sınavına girdi. Hem sınavdan hem de mülakattan başarıyla geçen Bayguş, 12 Şubat 2022 tarihinde Çilimli kaymakamı olarak atandı. İlçenin sorunlarıyla yakından ilgilenen Kaymakam Bayguş, hem kadınlara hem de mülki idare amiri adaylarına örnek oluyor.

"Çilimli güzel ve sevimli bir ilçe"

Kaymakamlığın erkek mesleği olmadığının altını çizen Bayguş, Türkiye'de kadın mülki idare amiri sayısının arttığını kaydetti.

 Bayguş, "Elbette her mesleğin kendine has zorlukları var. Kaymakamlığında zorlukları var ama kadın olduğum için zorluk yaşamıyorum. Olaylara perspektifimizi olabildiğince geniş tutarak yaklaşıyoruz. Kadın olmamın dezavantajlarını henüz yaşamadım. Bundan sonra da yaşamam diye düşünüyorum. Çilimli güzel ve sevimli bir ilçe, geldiğim için çok memnunum" dedi.

Kaymakamlığın gururlu bir meslek olduğunu söyleyen Bayguş, "Kaymakamlık güzel bir meslek. Yeri geliyor bazı konulara bir anne şefkatiyle yaklaşıyorum. Kadınlarımız kaymakamlık mesleğini tercih etmek istiyorsa etmeliler. Erkek mesleği olarak görmesinler. Kadının da bu alanda yeri var. Farklı bakış açıları sunuyoruz. Kendilerine güvensinler ve istiyorlarsa kaymakam olsunlar" diye konuştu.

"Bazıları şaşırıyor, bazıları seviniyor"

Kaymakam olma hayalinin üniversite yıllarında başladığını kaydeden Gizem Bayguş, "Çocukluk çağlarımda arkeolog olmak istiyordum. Ama ben üniversitede kaymakam olmaya karar verdim. Şimdi de kaymakam olarak görev yapıyorum. Beni gören bazı vatandaşlar şaşırıyor bazıları ise seviniyor. Özellikle kadın vatandaşlarımız beni görünce mutlu oluyor, kadın kaymakamla karşılaşmak hoşlarına gidiyor. Erkeklerde yavaş yavaş alıştı diye düşünüyorum. Çünkü ben ilçedeki üçüncü kadın kaymakamım. Henüz olumsuz bir tepkiyle karşılaşmadım" ifadelerini kullandı.

Kadınların hayatın her alanında olması gerektiğinin altını çizen Gizem Bayguş, "Annem, şehit annelerimiz ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. İnşallah şiddettin son bulduğu günler göreceğiz" şeklinde konuştu.

İHA

banner844
Yorumlar (9)
TUNCAY DEMİR 7 ay önce
HAYIRLI UĞURLU OLSUN ALLAH UTANDIRMASIN BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİZ...
birol 7 ay önce
nerede eski mülkiye amirleri?
Traveller 7 ay önce
Tebrik ederim, kadınları böyle mevkilerde görmek çok güzel ancak bu hanımefendinin bu görev için biraz genç ve tecrübesiz olduğunu düşünüyorum. Mülki amirlikler için en azından 4-5 yıl hazırlık süreci olmalı, deneyim kazanmalılar.
Konuralpli 7 ay önce
MaşAllah Allah güç kuvet versin kızımıza .
Achtung! 7 ay önce
Şaşıran ve sevinen 'Aziz Millete' bir hatırlatmada benden olsun :) Hamza Yerlikaya adında bir güreşçi Vakıfbank adında bir bankada yönetim kurulu üyesi :) İster sevin ister şaşır sana kalmış...
Hlk 7 ay önce
Cillop gibi kaymakam.gencecik yasinda kaymakam olmuş.biz yllardr giriyoz o sinavlara olmayinca olmuyor.
Tatar ramazan 7 ay önce
Akepe de dayın var mı...
nerdeen nereye 7 ay önce
yolun açık olsun.ne büyük adamsın erdoğan.15 yıl önce bu görüntü ülkede linç,darbe sebebiydi belli kesim tarafından.çok yaşa erdoğan.Allah sana güç kuvvet irade versin.
Buğkan 7 ay önce
Başarılar dilerim,inşAllah kendine ve ülkesine güzel hizmetler yapar..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık