Düzce Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanelerden yoğun bakım ünitelerine birçok alanda hızla gelişiyor. Hastanenin adeta kanayan yarası haline gelen çocuk acil bölümüne Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir dur dedi. Düzce Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi artık en son sağlık sistemlerini kapsayacak şekilde çocuk acil bölümünü hizmete açtı. Çocuk polikliniğinde kırmızı alanlar ve izole odalarında düşünüldüğü çocuk servisi sağlık sisteminde sınıfının en iyisi oldu. Üniversite Hastanesi çocukları ön planda tutarak hassasiyet ile yaklaşması vatandaşlar tarafından takdir ile karşılandı. Hastanenin revizyona girmesi Dünün Düzce Üniversitesini Tıp Fakültesi'nde bilineni unutturdu. Hastanenin yeni yoğum bakım üniteleri ve ameliyathane sayısının artırılacak olması ve sağlık sisteminde en üst segmentteki cihazların getirilmesi Düzce Üniversite Hastanesine talebi yoğunlaştırdı. Yapımı devam eden projelerin yanı sıra yapımına başlanacak olan dev projelerin mimarı Prof. Dr. Nedim Sözbir Düzceli vatandaşlara sıkça adından söz ettiriyor.

IMG_1081

IMG_1122

Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cengiz Tuncer, daha önce saat 17’den sonra kapalı olan çocuk acilinin 7/24 hizmet vermeye başlayan bir birim hâline geldiğini şu sözlerle anlattı:

‘’Rektör hocamız Nedim Hoca ilk göreve geldiği zaman tabii en çok şikâyet bizim çocuk acilimizin kapalı olmasından dolayıydı. Bununla da ilgili CİMER’e de çok ciddi şikayetler gidiyordu. Bir buçuk yıla yakın bir süredir çocuk ağacımız kapalıydı. Saat beşe kadar hizmet veriyordu. Beşten sonra erişkin acile gitmek zorunda kalıyordu. Erişkin acilde de tabii hem büyük travmalar ya da EX durumda gelen hastaların yanında çocukların alınması çocukların psikolojisi bakımından da iyi değildi. Biz de burayı açmak için bir an önce çalışmalara başladık. Tabii en büyük sıkıntımız hekim arkadaş bulmaktı. Çünkü çocuk bölümü artık gerçekten yeni mezun olan arkadaşlar tarafından çok talep görmeyen bir bölüm haline geldi. Biz de bu noktada bazı rotasyonlar arkadaşlarla yani başka üründe olup buraya rotasyona çektiğimiz arkadaşlarla ve yeni transferlerimizle burayı faaliyete geçirdik. Tabii buraya faaliyet geçirmek kolay olmadı. Ciddi emek harcadık. Ama sonuçta zaten bu bizim birinci hedefimizdi bu çocuk acili açmak Allah da nasip etti, açtık. Gerçekten çok ciddi olumlu dönüşler alıyor. Burası artık yedi yirmi dört hizmet veren bir birim haline geldi. Gönül ister ki daha geniş şartlarda, daha yeni binalarda hizmet verelim. Onunla da ilgili çalışmaları var Rektör Hocamızın bir ek binayı yapma çalışması var. O ek binada yeni yoğun bakım yatakları, yeni acil servis, ayaktan acil servis birimlerimiz olacak. Artı ameliyathane sayımızı da arttıracağız. Bu gibi çalışmalarımız devam ediyor. Çocuk acil açmak bizim için mutluluk verici hatta diyoruz ki Allah bize bu ışığı yakmayı nasip ettin çocuk acil ışığını inşallah sen söndürtme bu şekilde ömür boyu devam etsin burası.’’

Yetişkin Acil Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Cihat Demir, yapılan çalışmaları şu sözlerle anlattı:

“6 aydır Serkan Hoca'yla beraber idarede görev almaktayım. İdareye geçtiğimiz zaman bir iş planı yaptık. Bu iş planı içerisinde ilk sıralarda çocuk acilin açılması hususu vardı. Rektör hoca bu konuda çok ısrarcıydı. Gece on, on birlere kadar uzanan toplantılarımız oldu. Çocuk acili önce ferah bir yapıya kavuşturalım, orada hastalar rahat etsinler. Çalışan doktorlar rahat etsinler bunun için iç dizaynı değiştirdik. Daha ferah bir yapıya kavuşturduk. Tuvaletler yenilendi. Gelecek olan doktor arkadaşlara nöbet şartlarında dahi çalışabilsinler diye hem teşvikte bulunuldu hem ortamları güzelleştirildi. Şu ana kadar da çocuk, acil ve yetişkin acil hastalık sayılarını karşılaştırdığımızda yarı yarıya bir fark var. Neredeyse üç yüz elli civarı yetişkin hasta varken iki yüz elli civarı çocuk acil hastası bakılıyor. Bu hastaların kendine ait birimde bakılması hem hastaların tercihidir hem doktorların tercihidir hem de daha geniş alanda bu hizmeti vermiş oluyoruz. O yüzden çocuk acil bizim her zaman ilk sıra önceliklerimizden biri olarak kalmaya devam edecek.”

Düzce Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Baş Müdürü Fatma Şahin, sağlanan hizmetten gurur ve mutluluk duyduklarını şu sözlerle anlattı:

“Öncelikle tabi kapalı kalmasını hiçbirimiz tabii ki istemiyorduk ama şartlarla böyle oldu. Ancak tabi ki Sayın Rektörümüzün, hocalarımızın, başhekimliğimizin tekrar yeni çalışmalar yapmasıyla, yeni dizaynlar getirmesiyle tekrar açtık tabi ki çok seviniyoruz. Önce halka hizmet ediyoruz zaten. Halkımıza bu hizmeti sağlamak özellikle de geleceğimize emanet ettiğimiz çocuklarımıza bunu sağlamaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz.”

“DAHA ÖNCE KAPALIYDI ŞİMDİ 7/24 HİZMETTE”

Çocuk Acil Uzmanı Dr. Cahit Temizkan, gece hizmeti vermeye başladıklarını şu sözlerle anlattı:

“2014’te geldim. Yaklaşık dokuz yıldır burada hocam siz burada kapalı halini de açık halini de gördünüz. Bir çocuk acil servisi tamamen kapanmamıştı. Sadece gece hizmetinde kapanmıştı. Çocuk acilin gece kapanmış olması çocuklarımız için bizim için rahatsızlık verici bir noktaydı. Yeni yapılan çalışmalarla eleman takviyesi ve ortamın düzenlenmesiyle Gece hizmeti de vermeye başladık. Tabii ki acilin gece kapanmış olması kabul edilebilecek bir durum değildir. Hem bizim açımızdan hem çocuklar açısından. Şu anda gece hizmeti vermek bize tabii ki mutluluk veriyor. En azından çocuklarımızın daha iyi hizmet almasını sağlıyor. Artı burası üçüncü kademe çocuk acil hizmeti vermektedir. Dolayısıyla en son gelinecek bir yer olarak gece açık olması tabii ki bizi ziyadesiyle mutlu ediyor.”

Düzce’nin en önemli sorunlarından biri olan Çocuk Acil’inin gece kapalı olmasıyla geçmiş yıllarda saat 17’den sonra hizmet alamayan, Çocuk Acil’e çocuklarını hastaneye tedavi için getiren vatandaşlar gelişmelerden yaşadıkları memnuniyeti ifade ettiler. Hasta yakını Ercan Bey: Tedaviden memnunuz. Şu an hemen zaten sıra fazla beklemeden aldılar. Bebeğimizin öksürüğü vardı. Pilot kan falan çektireceğiz. Getirdiğimiz on dakika olmadı hemen sıra geldi.

Selma Hanım: 3 çocuğumda da burada doğum yaptım. Geceleri kapalı oluyordu şu andan açık olması bizim için daha iyi. Memnunum.

IMG_1083

Seda Hanım: Acilin şu andaki hizmeti çok iyi. Özellikle Cahit hocamızdan çok memnunuz.

IMG_1084

IMG_1109

IMG_1115

IMG_1094

IMG_1100

IMG_1096

HABER: BERKAY ERAY AKTAŞ, NİSA AYDIN