Düzce’de İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri, araçlarında çakar lamba kullanarak trafikte hak etmedikleri halde öncelik sağlayan sürücülerin gözünün yaşına bakmadı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın talimatıyla D-100 , D-655 Karayolu, Kuzey Çevre  Karayolu, Bahçeşehir Bağlantı yolu ve kent merkezi ile ilçelerde çakar lamba denetimi gerçekleştirdi.

Denetimlerde, araçlarında çakar lamba kullanan çok sayıda sürücüye yüksek miktarda para cezası uygulandı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, denetimlerle ilgili sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, "1-26 Ocak arasında 81 ilde gerçekleştirilen denetimlerde 807 sürücünün çakar lambası söktürüldü, toplam 5 milyon 196 bin TL ceza uygulandı" diye konuştu.

Çakar lamba denetimlerinin ülke genelinde artarak devam edeceğini belirten Bakan Yerlikaya, "Işıklı ya da sesli uyarı işareti bulunan cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takarak Kullanan (Çakar Lamba) ya da Emniyet Şeridini İhlal Eden Sürücülere Karşı Denetimlerimiz Aralıksız Sürecek. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı koordinesinde, 81 İl Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerince 01-26 Ocak 2024 tarihleri arasında "Işıklı ya da sesli uyarı işareti bulunan cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takarak kullanan" kişilere karşı yapılan denetimlerde; 807 sürücü tespit edildi ve araçlarındaki ışıklı ve sesli uyarı işareti bulunan cihazlar (çakar lambalar) söktürüldü, 5 milyon 196 bin TL para cezası uygulandı. Her zaman ifade ettiğimiz gibi trafikte önceliğimiz "önce insan" Görevi sırasında ışıklı ya da sesli uyarı işareti bulunan cihazları kullanan ambulans, itfaiye ve polis gibi araçlarımızın trafikteki önceliği, insan sağlığı ve suçlularla mücadeleye yöneliktir" ifadelerine yer verdi.

HABER: Savaş ARI

Editör: Savaş Arı