Düzce’de Pazar günü yapılan yerel seçimlerde özellikle ilçelerde sürpriz sonuçlar ortaya çıktı. Seçimlerde 3 belediye ve bir belde kazanan MHP’nin kazandığı ilçelerdeki seçim sonuçlarına ittifak ortağı AK Parti’den itiraz geldi. Bugün, AK Parti’nin yaptığı itirazları Düzce Merkez İlçe Seçim Kurulu’nda takip eden MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, itirazlarla ilgili ilk değerlendirmesini Öncü Haber Mikrofonuna yaptı.

Caboğlu, özellikle AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin aldığı belediyelerdeki itirazların istenmeyen bir durum olduğunu ifade etti. "Türkiye haritasına baktığınızda Cumhur İttifakı belediyelerinin renkleri hemen hemen aynı" diyen Caboğlu, büyük şehirlerde yapılan ittifaklarla ilgili olarak, "Milliyetçi Hareket Partisi seçmenlerinin Cumhur İttifakı'nın AK Parti adayına oy vermesi, bu durumu yok saymamıza neden olmamalı." şeklinde konuştu.

"Birleştirmelerde hata olabilir, ama insanların kullandığı oy yanlış değerlendirilmez"

İl Başkanı Caboğlu, itirazların tüm sandıklara yayılmasının güvensizlik ortamı yaratacağını vurgulayarak, "Birleştirmelerde hata olabilir, ama insanların kullandığı oy yanlış değerlendirilmez." ifadelerini kullandı. "Herhangi bir yerden neden itiraz etmiyoruz?" sorusunu yönelten Caboğlu, "Eğer bir yerde doğruysa, diğer yerlerde neden yanlış sayılıyor?" diye sordu.

"İtirazlar özellikle Milliyetçi Hareket Partisi belediyelerinde doğru olmadığını düşünüyorum." diyen Caboğlu, konuyu genel merkeze ilettiklerini ve haber beklediklerini belirtti. "Bu süreci takip ediyoruz." diyen Caboğlu, sonuç olarak partilerinin idmanlı olduğunu ve oy artışı beklediklerini dile getirdi.

"Olayı kaşıyıp, gerginliği artırmak doğru değil"

Caboğlu, siyasetin toparlayıcı olma sorumluluğunu vurgulayarak, "Olayı kaşıyıp, gerginliği artırmak doğru değil." şeklinde konuştu. "Bu yöntemleri doğru bulmuyorum." diyen Caboğlu, siyasilerin soru işaretleri bırakarak kaos oluşturmasını eleştirdi.

İtirazlar Dikkat Çekiyor: Cumayeri, Gölyaka ve Kaynaşlı'da Durum Ne?

Düzce Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı İlhami Caboğlu, seçimdeki itirazların dikkat çekici olduğunu belirtti. Caboğlu, özellikle Cumayeri'nde yaşanan olayların endişe verici olduğunu vurguladı. "Özellikle seçim gecesi bir sandık Cumayeri’nde bir okulda gece saat 1.30’a kadar bekletildi. Ben buradan kalkıp oraya gitmek zorunda hissettim kendimi gittim hala orada bekliyor yani sandık niye bekler 1.30’a kadar onu da ayrıca araştırma içerisinde olacağız." dedi.

Aynı şekilde Gölyaka ve Kaynaşlı'da da itirazların olduğunu belirten Caboğlu, bu durumun seçim sürecinde endişe verici olduğunu dile getirdi. "Aynı şekilde Gölyaka’da bir itiraz var. Gölyaka’daki yapmış oldukları itiraz o gece itibarıyla olmuş bir itiraz. Aynı şekilde Kaynaşlı’da itiraz var." şeklinde konuştu.

 

Doğru Yöntemler ve Sağduyu Çağrısı

Caboğlu, itirazların hukuki haklar kullanılarak yapılmasının önemli olduğunu ancak bazı durumlarda yöntemlerin sıkıntılı olduğunu belirtti. "Tabi biz itirazda kanunen haklarını kullanmasınlar demiyoruz. Ama buradaki yöntemler çok sıkıntılı yani tüm sandıkları saydırmak ne demek bu ne anlama gelir bunlar çok doğru şeyler değil." ifadelerini kullandı.

Siyasi parti liderlerini toparlayıcı olmaya çağıran Caboğlu, "Siyasi parti il başkanları bu işlerle ilgili toparlayıcı bir yöntem izlemiş olmaları lazım. Ben şu ana kadar böyle bir yöntem görmedim." şeklinde konuştu.

“ARAÇLARI EKSPERTİZE GÖTÜRÜP, ORADA KONTROL ETTİRMELERİ GEREKİR” “ARAÇLARI EKSPERTİZE GÖTÜRÜP, ORADA KONTROL ETTİRMELERİ GEREKİR”

Nöbet Tutuluyor

Caboğlu, özellikle Cumayeri'nde yaşanan olayların ardından parti mensuplarının şeffaf bir sayım için nöbet tuttuğunu belirtti. "Seçim gecesinden beri özellikle Cumayeri’nde bekletilen o sandıktan sonra o günden bugüne kadar bizim arkadaşlarımız burada nöbet tutmakta. Düşününki insanların kafasında bir soru işareti oluşmuş ve bu soru işaretini gidermek adına, buradaki sayımların şeffaf olması adına, bizim arkadaşlarımız burada 24 saat nöbet tutuyor efendim." şeklinde konuştu.