Düzce’de tarımın ve çiftçiliğin daha üst seviyelere taşınması için Düzce İl Tarım Müdürlüğü, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda hem Cumhuriyetin 100. Yılı, hem de Dünya Kadın Çiftçiler Günü Nedeniyle İl Müdürü Esra Uzun ve kurum çalışanları, 100 kadın çiftçiyle bir araya gelerek etkinlik düzenledi.

 

 

DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ NEDİR?

Dünya Çiftçi Kadınlar Günü fikri, ilk olarak 1995 yılında Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen, 4. Dünya Kadın Konferansında çıkmıştır. Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve gıda güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Ülkemizde de 1997 yılından itibaren 15 Ekim, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de Cumhuriyetin 100. Yılı münasebetiyle Düzce Merkez ve 7 İlçeden gelen 100 Kadın Çiftçi ile Beyköy Belediyesi Kaledibi Restaurant'ta Düzce Valisi Selçuk Aslan, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç, İl Müdürü Esra Uzun ve protokol üyelerinin katılımıyla etkinlik gerçekleştirdi.

Etkinlikte konuşan Düzce Valisi Selçuk Aslan; “Bir toplum iki cinsiyetten oluşuyor erkekler ve kadınlar. Bunlar ellerimiz gibidir birbirine kavuştuğu zaman ses çıkartırlar. Tek bir cinsiyetle ne insan nesli doğup büyüyebilir ne tarım ne tabiat ne sanayi tam olabilir. Bütün her şey eksik kalır. İlimiz geneline baktığımızda 28 bin 921 kayıtlı çiftçimizden 5 bin 956'sının kadın olmasının artık kadının sahaya çıktığının bir resmidir. O yüzden kadının değdiği yerde bereket vardır. Kadın elinin değmesi ile tarımda bereketin artacağını düşünüyorum" dedi.

Bu bölgenin kadınları farklı kültürlere sahiptir diyen Vekil Ayşe Keşir, “Ben de bu bölgenin çiftçi ailesi çocuğuyum, babam bu bölgenin Kavakbıçkı Köyünden, o yüzden benim bölgeme hoş geldiniz diyorum. Düzce tarihi itibariyle Osmanlı zamanında İstanbul gibi büyükşehirlere tarım ürünleri gönderen bir yer olmuştur ve hala bu bereketli topraklardan semt pazarlarına ve diğer illere sizlerin emeğiyle ürünler gitmektedir. Bu vesileyle tüm kadın çiftçilerimize emekleri için çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

“ÇİFTÇİLERİN SİSTEME DAHİL OLMASI SON DERECE ÖNEMLİDİR” “ÇİFTÇİLERİN SİSTEME DAHİL OLMASI SON DERECE ÖNEMLİDİR”

İl Müdürü Uzun yaptığı konuşmada “Eşsiz bir bağımsızlık mücadelesinin vücut bulmuş adı olan Cumhuriyetimiz 100. yılına girdi. Bizlerde bu yılın coşkulu kutlamalarına “bugünden geleceğe miras" olan tarımın temel güç kaynağı ve emektarları olan sizlerle katılarak, 100. yılımızı 100 kadın çiftçi ile taçlandırmak istedik.

Her yıl 15 Ekim'de kutlanan Dünya Çiftçi Kadınlar Günü, kadının kırsal alanlardaki kritik rolünün takdir edilmesi amacını taşır. Kadınlar tarımın görünmez kahramanıdır. Üretime katkı sağlayarak ülkenin gıda güvencesinin teminidir.

Tarımda çalışanların hemen hemen yarıya yakınını da kadındır ve bugün geldiğimiz noktada kadınlarımız artık üretici, girişimci, işveren, istihdam sağlayan, işinin patronu konumuna gelmiştir.

Kadınlarımız yaptığı işe yüreğini veriyor, kendini adıyor. Toprağı emekleri ile bereketlendiren, şefkatleri ile işleyen tüm Kadın Çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlu olsun" dedi.

Etkinlik kadın çiftçilere hazırlanan küçük hediyelerin takdimi, kahvaltı ikramı ve Türk Sanat Müziği dinletisi ile sona erdi.​

HABER – AHMET ÇELİK