Yaşanan ekonomik bunalım ortamında artan yaşam maliyeti nedeniyle bırakın ev sahibi olmayı kirada oturmak bile zorlaştı. Konut kredisinde faizler haziran ayında yüzde 18’ken ağustos ayında yüzde 35'lere kadar yükseldi. Bankaların verdiği kredi miktarı da düştü. 

Kredi imkânlarındaki daralma ve artan faizlerle ile cep yakan konut fiyatlarıyla baş edemeyen Düzceliler ya ev almaktan vazgeçti ya da daha ucuz olan ikinci el binalara yöneldi. Bu durum Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine de yansımış, Düzce’de konut satışlarındaki yüzde 10’luk düşüş dikkat çekmişti. 

İlk konutunu alan desteklenecek
Özellikle evlenmek isteyen gençleri kara kara düşündüren durum sonrasında devlet harekete geçti. Son dönemde rekor seviyeye ulaşan konut kredilerini aşağıya çekmek için düğmeye basıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Kamu olarak ilk konut edinimini destekleyici çerçeve içinde hareket edeceğiz." İfadeleriyle ilk evini alacaklara yönelik yeni bir kredi kampanyası sinyali verdi. 

KURTULUŞ REÇETESİ: PERAKENDE YASASI KURTULUŞ REÇETESİ: PERAKENDE YASASI

180 ay, yüzde 1,20 faiz
Söz konusu çalışmanın detayları netleşmeye başladı. Kamu bankaları kanalıyla vatandaşa sunulacak kredinin vadesinin 180 ay, faizinin ise yüzde 1,20 olması bekleniyor. Hem sıfır hem de ikinci el konutlar için geçerli olması beklenen kampanya ile konut sektörünün canlandırılması hedefleniyor.

Haber: Emirhan Töngel