Kamuya olan borçların yapılandırılmasını da içeren bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Öncü Haber Merkezi muhabirleri konuyla alakalı esnafa ne düşündüğünü sordu. Bazı esnaflar yapılandırmanın esnafa rahat bir nefes aldıracağını söylerken bazı esnaflar ise yapılandırmanın haksızlık olduğunu düşündüklerini söyledi.

“BİZ ÖDEDİK O NASIL OLACAK?”

Ticaret hayatı boyunca düzenli olarak vergi borçlarını ödediğini dile getiren Restoran işletmecisi esnaf: “Konuya kendi açımdan baktığım zaman iyi değerlendirmiyorum. Çünkü Ben bugüne kadar 15 yıllık ticaretimde düzenli olarak vergi ödemişim, her şeyimi yapmışım. Ödenmeyenler, suiistimal edenler var. Devlet böyle bir af getiriyor. Neyin affını getiriyor? İşini düzgün yapan insanlar içinde yapılması gereken şeyler olmasını düşünüyorum. Ödemeyenler içinde iyi bir şey. Sonuçta ödememiş şimdi bu aftan faydalanacak. Biz ödedik o nasıl olacak? Ülke ekonomisi içinde faydası olur. Önemli olan devletlerin esnafı ya da insanları bu duruma getirmeden, böyle şeyler yapmaya maruz kalmadan o politikaları düzenlemek bence. Hükümetlerin o tür projeleri olursa zaten esnafta o durumda olmaz, devletinde kalkıp böyle projeler yapmasına gerek olmaz. Politikayı doğru yürütmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ekran Alıntısı-7

“HEPİMİZE ÇOK İYİ GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Son zamanlarda yaşanan pandemi, deprem gibi afetlerden ötürü kötü etkilenen esnafa bu yapılandırmanın iyi geleceğini belirten Güzellik Salonu işletmecisi şu şekilde devam etti: “Bir işveren olarak son yıllarda pandemi süreci olsun, yaşadığımız bir deprem felaketi vardı birçok işveren, halkımız, çalışan işçiler bunların hepsi kötü etkilendi. Sayın Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bu vergi affı özellikle sonrasında yapılacak olan yapılandırma hepimize çok iyi geleceğini düşünüyorum. Türkiye olarak büyük bir yük kalkacak, herkes bir ferahlayacak. Öncelikle bunu kendimizden biliyoruz. Düzce’miz zaten büyük sıkıntılar yaşadı. Sel felaketi olsun, deprem felaketi olsun bunların üzerine büyük bir mutluluk olacağını düşünüyorum.”2-9

“BU DAR BOĞAZA BİR NEVİ KATKIDA BULUNACAKTIR”

Vergi yapılandırmasının bir haksızlık olduğunu söyleyen başka bir restoran işletmecisi: “Kamu borçları hakkında yapılandırma bir de Devlet desteği var. Devlet desteği imkanı olmayana verilir ama herkesin sigorta borcu var, vergi borcu var. Bunlar silinmeden biz onlara vermiyoruz diyorlar. Bu sağlıklı değil. Borcu olmayan adamın bir paraya ihtiyacı olmaz. Vergi yapılandırması bir haksızlık bu ülkede. Biz yıllardan beri imkanlarımızı zorlayarak vergimizi ödüyoruz. Bu her sene Türkiye’de bir moda haline geldi. Bu konuda biz vatandaş olarak ödeyenler kendimizi çok kötü hissediyoruz. Birkaç kişi imkanı olmaz ödeyemez ama imkanı olup da nasıl olsa yapılandırma çıkıyor diye devamlı adam bu yüklü paraları başka yerlerde kullanıyor. 3 sene sonra, 2 sene sonra yüklü olarak bunu ödüyor, hiçbir bedel ödemeden. Bizim burada suçumuz ne diye soruyorum. Faydası olur ama sağlıklı olmayan insanlara faydası olur. Mağdur olan vardır belki birkaç kişi. Genelde ödeyenler için çok kötü bir şey” dedi.

4-4

Ayakkabı dükkanı sahibi bir esnaf şu cümleleri kurdu: “Olumlu görüyorum. Bence iyi bir destek, güzel. Neticede gelişen ve gördüğümüz, yaşadığımız bu dar boğaza bir nevi katkıda bulunacaktır. Umarım yararlı olur.”

5-3

”ESNAF OLARAK BİZİ İYİ ETKİLER”

Ana borcumuzu ödeyip rahatlayacağız diyen telefon dükkanı işletmecisi konuşmasına şu şekilde devam etti: “Memleketimize hayırlı olsun. Bu affın gelmesi esnaf olarak bizim çok işimize yaradı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Esnaf olarak bizi iyi etkiler düşünüyoruz. Faizler silinmiş oldu. Ana borcumuzu ödeyip rahatlayacağız.”

6

Başka bir telefon işletmecisi esnaf ise Telefon dükkanı işletmecisi ise bu yapılandırma ile esnafın büyük bir yükten kurtulacağını dile getirdi. Esnaf: “Esnafların pandemi döneminde geçirmiş olduğu zorlukların ardından böyle bir yapılanmanın olması gayet iç açıcı ve düzgün bir karar. Esnafları yapılandırması bir borç anlamında esnafı büyük bir yükten kurtarır. En azından uzun vadeye yarar. Bu bağlamda sermaye edinimi yapar. Bu da pozitif olarak etki eder ekonomiye” ifadelerini kullandı.

“GAYET GÜZEL VE SEVİNDİRİCİ BİR HABER”7-1

Market işleten bir esnaf zor durumda olan esnaf için sevindirici bir haber olduğunu söyleyerek şu şekilde devam etti: “Esnaf için iyi oluyor. Tabi gününde ödeyen esnaf için sıkıntılı oluyor ama bizim gibi zor durumda olan için gayet güzel ve sevindirici bir haber. Olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Devletimizin kasasına da para gireceğini ve vatandaş için kullanılacağını düşünüyorum.”

HABER: Savaş ARI/Ece MUTLU