Bugün sosyal medya mecralarına düşen, Azmimilli Ortaokulu’nun tuvaletinde yaşanan darp olayı, Türkiye’nin gündemine oturdu. Sosyal medyaya yayılan görüntülerde, darp edilen çocuğun babası okul önünde basın açıklaması yaparak, çocuğunun defalarca Suriyeli ve Afganistan uyruklu öğrenciler tarafından darp edildiğini öne sürdü.

Bunun üzerine Düzce Valiliği ve Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Azmimilli Ortaokulu’nda olaya ilişkin inceleme başlattı. Yapılan incelemelerde darp olayını Suriye ve Afganistan Uyruklu öğrencinin değil, 8’inci sınıfta okuyan Irak vatandaşı bir öğrencinin gerçekleştirdiği belirlendi.

OTEL İNŞAATINDA ÖLÜ BULUNDU OTEL İNŞAATINDA ÖLÜ BULUNDU

Konu ile ilgili Düzce Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, yaşanan olayla ilgili Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı bildirilerek, şu ifadelere yer verildi:

Bazı basın yayın organlarında yer alan ilimiz Azmimilli Ortaokulunda yabancı uyruklu bir öğrencinin okul tuvaletinde Türk öğrenciye tokat attığına ilişkin iddialar hakkında yapılan ilk inceleme sonucunda aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur: 28 Mayıs 2024 tarihinde İlimiz Azmimilli Ortaokulu tuvaletinde; Irak uyruklu 8. sınıf öğrencisi B. tarafından, 7. sınıf öğrencisi U.’ya tokat atıldığı; mağdur öğrenci ve velisinin yaşanan olay nedeniyle şikayetçi olduğu tespit edilmiştir.

Mevcut bulgular ve konunun taraflarının ifadeleri birlikte değerlendirildiğinde; kamuoyuna yansıtıldığı gibi Suriye ya da Afganistan uyruklu herhangi bir kişi ya da çocuğun konunun tarafı olmadığı, konunun münferit bir hadise olduğu, söz konusu okulda kayıtlara girmiş benzeri bir hadisenin daha önce yaşanmadığı saptanmıştır.

Yaşanan olay ve iddialar ile ilgili olarak Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca adli inceleme yürütülmekte olup, ayrıca idari tahkikat için Eğitim Müfettişleri görevlendirilmiş, okul idaresi tarafından ise disiplin işlemlerinin başlatıldığı anlaşılmıştır.

Okullarımızda yaşanan ya da yaşanabilecek her türlü akran zorbalığı olayı, hem adli hem de idari düzeyde hassasiyetle ele alınmakta olup söz konusu olay ile ilgili yaşanan gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir. “

HABER: Savaş ARI