Düzceli Roman vatandaşların uzun yıllar mücadelesini verdiği Roman Kültür Evi’nde mutlu sona yaklaşıldı. Düzce Belediyesi tarafından Ağa Mahallesine inşa edilecek olan Roman Kültür Evi inşaatı için bugün temel atma töreni düzenlendi.

5cbd1356-a0df-4b60-b30d-62e38e64d134

Roman vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği temel atma törenine Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve AK Parti Düzce 1’inci sıra Milletvekili Adayı Ayşe Keşir, AK Parti 2’inci Sıra Milletvekili Adayı Ercan Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı Fazlı Koç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nuran Kartal ile Düzce Roman Kültür Derneği Başkanı Sibel Gün Çabuk katıldı.

4930dc03-7d5c-4243-ad14-13f67eb41826

“Süleyman Soylu 4 Milyon TL ödenek gönderdi”

Törende konuşan Düzce Belediye Başkanı Özlü, Roman Kültür Evi’nin ödeneğinin hazır olduğunu ifade ederek, 1 yıl gibi kısa süre içerisinde inşaat çalışmalarının tamamlanacağı sözünü verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Roman Kültür Evi inşası için 4 milyon TL ödenek gönderdiğini ifade eden Özlü, “Kendisi istemiyor, ama biz bu kültür evinin adını Süleyman Soylu Kültür Evi koyacağız” diye konuştu.

05a5fc2e-311b-4c69-9048-6182196b6723

Başkan Özlü konuşmasında, “Roman Kültür Evi yapma fikri aşağı yukarı bir yıldır üzerinde çalıştığımız bir konudur. Öncellikle uygun bir yer baktık, muhterif alternatifler vardı, bu alternatifleri değerlendirdik, imar planlarında gerekli düzenlemeler yaptık. Romanlar Derneği Başkanları İslam Bey ve Sibel Hanım'la istişare ettik. Burada yapılmasına karar verdik. Çok güzel bir proje hazırladık, projemizin görselini sizlere sosyal medya üzerinden paylaşacağız. Harika bir projenin temelini atıyoruz bugün. Roman Kültür Evi’nin inşası için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da destek verdiğini belirten Özlü, “Ancak benim burada ifade etmek istediğim bir konu daha var, kendilerine şükran borçlu olduğumuz, kardeşlerimiz ve büyüklerimiz var. Biliyorsunuz her şey dönüp dolaşıp parada bitiyor. Projen var fikrin var ama para yoksa olmuyor. Neticede burası içinde bir para ihtiyacı vardı, Belediyemizden bir miktar bütçemiz var ama proje biraz büyük olduğu için yetmez diye düşündük ve Avrupa Birliği projelerine başvurduk, onlardaki süreçte iyi gidiyor.  Yaklaşık 300 bin Euro, Roman Kültür Evi için proje başvurumuz, gayet iyi gidiyor. İlk aşamadan geçti ve onaylandı Ama İslam Bey ile görüşmemizde dedi ki: 'Ya bu işler uzun sürüyor, sen bir yöntem bul.' Diye söyledi. Bakınız değerli arkadaşlar İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, değerli bakanımızı aradım ve rica ettim. Ayşe Hanım aradı rica etti Sayın Bakanımız bizleri kırmadı, bize bu projenin başlatılması için 4 milyon TL bir ödenek gönderdi. Sayın Soylu'ya şükranlarımızı sunuyoruz, Allah kendisinden razı olsun. Sayın Bakanımız kabul etmiyorlar ama buranın adı Süleyman Soylu Roman Kültür Evi olacak” şeklinde konuştu.

Özütürk: “Burası açıldığında çok güzel hizmetler verecek”

d2e3f86f-b35c-4476-bc22-81f089c349eb

AK Parti 2’inci sıra Milletvekili adayı Ercan Öztürk de, projenin Roman vatandaşlar için hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, “Roman kardeşlerimizin uzun süredir hayalini kurduğu bir projeydi Roman Kültür Evi. Bittiğinde ve açıldığında ben inanıyorum ki çok güzel hizmetleri olacak” diye konuştu.  

Keşir: “Diğer illere örnek olacak”

61840a98-4ad2-4cba-8abd-6e525f500281

 Kültür Evi’nin diğer illere örnek olacağını kaydeden AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce 1’inci Sıra Milletvekili Adayı Ayşe Keşir ise, “Düzce'nin çok kültürlülüğünü yansıtan, önemli bir merkez olacak burası. Çocukların, gençlerin ve kadınların bir eğitim aldığı ve meslek sahibi olduğu, buradaki vatandaşların farklı kurumlarla temas kurduğu bir merkez olacak. Aslında pek çok İle de örnek olacak bir merkez olacak” açıklamalarında bulundu.

a816d7bb-3e6d-4967-8564-21c85bf1c553

Konuşmaların ardından, Düzce İl Müftüsü Osman Aydın tarafından yapılan dua ve kurban kesiminin ardından temel atma töreni gerçekleştirildi. Temel atma için butona Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ile birlikte AK Parti Düzce Milletvekili Adayları Ayşe Keşir, Ercan Öztürk ve Düzce Roman Kültür Derneği Başkanı Sibel Gün Çabuk bastı.

HABER: Savaş ARI