MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, başarılı bir yerel yönetici olarak icraatlarıyla iz bırakan Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz’un tekrar aday gösterilmemesine bir anlam veremediğini belirterek, “Muhsin başkan benim parti bünyesinde aday olsaydı, aday olarak gösterirdim ya da olmasıyla alakalı mücadele verirdim.” dedi. Yeniden Refah Partisi Düzce Belediye Başkan Adayı Davut Güloğlu ile ilgili gündeme gelen haberlere ilişkin konuşan Caboğlu, “Show TV’ye bir haber düşmüş. Allah muhafaza Düzce’de başkan seçilse ne olacağını düşünemiyorum. Ben Güloğlu’nun Düzce’de seçimi alsın diye değil, seçim kaybetsin diye aday olduğu kanaatindeyim.” diye konuştu. Partisinin Düzce Belediye Başkan Adayı Yılmaz Eser’in proje ve çözüm odaklı bir kişiliğe sahip olduğunu vurgulayan Caboğlu, şans verildiğinde Düzce’ye çok ciddi katkılar sunacağını söyledi.

 

 

 

MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, konuk olduğu Öncü TV’nin ‘Kitabın Ortasından’ programında yerel seçime dair önemli açıklamalarda bulundu. Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın sorularını yanıtlayan Caboğlu, eksik ya da yanlış gördüğü konularla ilgili yine dobra dobra konuştu.

“Düzce, Mehmet Keleş dönemini de gördü, Faruk Özlü dönemini de gördü”

Siyasette sürtüşmenin hiçbir şey kazandırmayacağını belirten Caboğlu, Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Adayı Dr. Faruk Özlü’nün seçmene yaptığı ‘Adayların siciline bakın’ çağrısını şöyle değerlendirdi: “MHP aday adaylığı için 29 müracaat vardı, 22’sinin aday adaylığı alındı. Sicilleri incelenip kontrol edilir öyle adaylıkları açıklanır. Kanuni yani adli sicilden bahsediyoruz. Bir de adli sicil dışında, geçmişte Düzce’de yaptıklarınız veya siyasete atılmadan önceki iş hayatınızla alakalı sicile bakılır. Zannedersem bu yönde bir söylem. Faruk Bey gibi bakanlık yapmış kişiler bazı şeyleri çok açık söylemez. Vatandaşın her açıdan bunu araştırmasında fayda var. Biliyorsunuz AK Parti belediyeciliği geliyor bu zamana kadar yani AK Parti kuruluşundan beri Mehmet Keleş ile başlayan belediyecilik var. İlk Düzce’de AK Parti belediyesi Mehmet Keleş dönemidir. Şimdi bu başlangıcın sonunu getirecek olan da Mehmet Keleş ama kendisiyle olmayacak, siyaset içerisinde ki sürtüşme Düzce’ye hiçbir şey kazandırmaz. Baktığınızda Mehmet Keleş´e söylediğinizde Mehmet Keleş´in de söyleyecek bir sürü sözleri var. Diğer tarafa baktığında da söylenebilecek sözler var ama bana göre Düzce, Mehmet Keleş dönemini de gördü, Faruk Özlü dönemini de gördü. Kıyaslamak vatandaş nezdindedir. Faruk Bey´in söylemeye çalıştığı husus budur bana göre. Yılmaz Eser ile ilgili kamuoyunda tanımıyoruz diye söylem dolaşıyor. Yılmaz Eser’i tanımayabilirsin ama araştırıp öğrenmek de sizlerin elinde.” ifadelerini kullandı.

“Seçim kaybetsin diye aday olduğu kanaatindeyim”

 Yeniden Refah Partisi Düzce Belediye Başkan Adayı Davut Güloğlu’nun gündem olan haberiyle ilgili de konuşan Caboğlu, “Show TV’ye bir haber düşmüş bana da bunun videosunu attılar. Allah muhafaza Düzce’de başkan seçilse ne olacağını düşünemiyorum. Ben Güloğlu’nun Düzce’de seçimi alsın diye aday yapıldığı kanaatinde değilim, seçim kaybetsin diye aday olduğu kanaatindeyim yapmış olduğu söylemlerle. Bir belediye başkan adayı genel siyaset konusuna girer mi? Bir belediye başkanının işi değildir genel siyaset vurgusu. Memur maaşı, emekli maaşından bahsediyorsun siz milletvekili misiniz, milletvekili adayı mısınız? Siz Düzce Belediyesi’ne adaysınız Düzce’ye neler vereceksiniz, neler katacaksınız, ne gibi projeleriniz var, Düzce için nasıl bir gelecek düşünüyorsunuz bunları anlatacaksınız. Vay efendim bu gidişe son vereceğim. Hangi gidişe son vereceksin? Bu genel bir söylemdir. Faruk beyin sicile bakın hususu o manada kıymet arz etmektedir. Adli sicil konusunda değil.” dedi.

“AK Parti ile seçime girmiş olsaydık 8 bin fazla oyumuz vardı”

 ‘Belediye ile milletvekili seçimlerini kıyaslamak doğru değildir.’ diyen Caboğlu 2018 genel seçimini değerlendirdi. Caboğlu, “2018 yılında 47 bin oy almışız. 2023 seçimlerinde 46 bin 800 oy almışız, oy kaybetmemişiz. Biz AK Parti ile yarışmışız, diğer tarafta hepsi bir araya gelmiş tek bir aday çıkarmış. Biz de AK Parti ile seçime girmiş olsaydık 8 bin fazla oyumuz vardı. Diğer ittifak rüyasında görürdü milletvekilliğini. Belediyeler ile alakalı bir durum değildir.” ifadelerini kullandı.

“MHP il başkanlarının bakanlarla görüşebilmesi için cumhurbaşkanımız, genel başkanımızdan izin talep etti”

SEÇİMİ KAYBEDEN YEĞEN, YSK’YA İTİRAZ ETTİ SEÇİMİ KAYBEDEN YEĞEN, YSK’YA İTİRAZ ETTİ

 ‘Tabanda nefis var, tabanda mevkii var makam var’ diyen Caboğlu, “Özellikle seçim döneminde bu protokollere ben kendim gitmiyorum. Valilik nezdinde değil ama bakanlık nezdinde davet ediliyorum. Bakanlık nezdinde sizi sıkıntıya sokmak istemiyorum. Yereldeki siyasilerin tabandaki çekişme işidir. Hükümet ve ittifak olma noktasında Cumhur İttifakı dışında Düzce’de seçilebilecek olan ya da Türkiye’de seçilebilecek olan belediyelerin çok olanağı olması söz konusu değil. Ben 5 yıl geçmişten bilirim. Cumhurbaşkanımızın bir mitingini dinledim, cumhurbaşkanımız soruyor vatandaşlara, seçmen aşağıdan bağırıyor; ‘Yaparsa AK Parti yapar.’ diyor. Tekrar soruyor ‘Yaparsa, AK Parti yapar.’ diyorlar. Tekrar soruyor ‘Yaparsa, AK Parti yapar.’ diyorlar. Cumhurbaşkanımız ne diyor ‘Yaparsa Cumhur İttifakı yapar.’ diyor. Bu söz her şeyin cevabıdır. İstanbul’da yenilenen seçim vardı, sahada çalışırken Süleyman Soylu ile denk geldik, beni bakanlığa davet etti. Bir gün Mustafa başkan (Mustafa Koloğlu) ile İçişleri Bakanlığı’nın kapısına gittik. Orada aklıma geldi ‘Sen nereye gidiyorsun Caboğlu?’ dedim. Parti müdürünü aradım ‘Geri gel, genel başkanımızın izni var mı?’ dedi. O dönem ilk bir sene bakanlar ile il başkanları görüşemiyorduk. Bu cumhurbaşkanımızın kulağına gitmiş bizzat Milliyetçi Hareket Partisi il başkanlarının bakanlar ile görüşebilmesi için cumhurbaşkanımız, genel başkanımızdan izin talep etmiştir. Yukarıdaki ittifak anlayışı ile tabandaki anlayış bir değil. Tabanda nefis var, tabanda mevkii var, makam var. Biz sadece seçmenden mevkii, makam ve hizmet talep ediyoruz. İttifak noktasında herhangi bir talebimiz yok. Mevcut belediyelere bakalım. Biz bu belediyeleri AK Parti belediyesinden devir aldık. Baktığımızda aman aman sorunsuz bir belediyeler almadık. Bugüne baktığımızda verilmiş vaat ve proje aşamasında projelerini bitirmiş tek parti Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Belediyenin kendi yapmış olduğu projeyi biz bitirdik. Millet bahçesi yapılmış onu cumhurbaşkanımız yaptırmış, okul yapılmış Milli Eğitim Bakanlığı yaptırmış. Hastane yapılıyor sağlık ocağı yapılıyor kardeşim sağlık bakanlığı yaptırıyor. Cumhur İttifakı olarak bunların ne kadar katkısı varsa bizim de var. Bunlar yapılırken il koordinasyon merkezinde toplantılarda biz de vardık. Bizde talep ettik, talepleri destekledik. Açılışa çağırmışlar, çağırmamışlar çok önemli değil. Düzce’ye bir şeyler yapılsın bizim orada olmamızın bence çok önemi yok.” ifadelerine yer verdi.

“Başkan Özlü, olması gerektiği yerde olan birisi”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü için konuşan Caboğlu şunları söyledi: “Faruk Özlü Düzce’mize ciddi katkılar sunan Düzce’nin il kültürü olmasıyla alakalı çok ciddi çabalar sarf eden, olması gerektiği yerde olan birisi.”

“Düzce’nin milletvekili olduğunu hatırlatmak isterim”

 Milletvekillerinin yakadaki parti rozetlerini çıkarması gerektiğini söyleyen Caboğlu, “Sadece Ercan Öztürk ile alakalı söylemiyorum. Gölyaka’da CHP milletvekiline denk geldi. Bizi nezaketle karşıladı. MHP’nin teşkilatta şöyle bir yapısı vardır, milletvekili dahil belediye başkanı dahil seçim mazbata alındıktan sonra yakadaki rozet sökülür. Ben buradan Düzce’nin milletvekili olduğunu hatırlatmak isterim. Seçim döneminde parti bünyesinde söylenenler ile devletin orada olduğu, makamların orada olduğu yerde Düzce’yi temsil edecek vurgular yapmakta fayda var. Çiçeği burnunda demedeki sözün sebebi şu; bugün vatandaşın oy vererek seçtiği kişiyi siz yok sayarsanız, ben de size vatandaşın oy verdiği seçilmiş bir milletvekilini yok sayarım. Bu seçimler gelip geçer şunu hatırlatmak istiyorum. 2023 seçimlerinde yenilenen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde Ercan bey ile sahada beraber çalıştığımı hatırlatmak isterim. Bana göre sahada çalışırken MHP belediyelerinin olduğu yerlerde nezaketen bana göre MHP belediyelerine tolerans tanımasını isterim. Biz teşkilat olarak ittifak olmasın demedik, kimin ittifak olmayıp kimlerin buna da karşı durduğunu da vatandaşımız çok iyi biliyor. Bunu da o kişilere kesecek.” ifadelerini kullandı.

“Ne yapacağız bayrakları üst üste mi asacağız”

 Afiş ve pankartların kaldırılmasıyla ilgili de konuşan Caboğlu, “Sayın valimize bir konu gelmiş zannedersem. Direk ve kamusal alanlardaki afiş ve broşürler hakkında. Bu konular gerek genel merkezden gerek seçim kurulundan bize yazı gelir. Derki ‘Kamu ortak alanlarda broşür ve afişlere dikkat edin.’ Bu konuyu milletvekilimiz dile getirmiş. Biz de bununla ilgili seçim kuruluna talepte bulunduk. İstanbul Caddesi’ne ve Atatürk Bulvarı’na bakalım AK Parti ve İYİ Parti’nin seçim bayrakları var, biz de asalım dedik, Yeniden Refah Partisi de asalım dedi ne yapacağız bayrakları üst üste mi asacağız. Örneğin bir dairede yaşıyoruz asansöre ben kullanacağım sen kullanmayacaksın böyle bir mantık mı var? Bana göre böyle bir dilekçe verilmeden valiliğin hızlı bir şekilde devreye girip temizlemesi lazım.” açıklamalarında bulundu.

“Aday olarak gösterirdim”

Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz’u değerlendiren Caboğlu, “Muhsin Yavuz Çilimli’ye değer kattı. Bu yaşadığımız son depremde Çilimli o dönemi çok iyi değerlendirdi kentsel dönüşüme gitti, bana göre çok başarılı bir belediye başkanıydı, niçin aday gösterilmedi onu da anlamadım. Muhsin başkan benim parti bünyesinde aday olsaydı, aday olarak gösterirdim ya da olmasıyla alakalı mücadele verirdim.” dedi.

Düzce İl Özel İdare Sekreteri Mehmet Hayri Şen’i değerlendiren Caboğlu, şöyle konuştu: “Mehmet Hayri Şen dediğimde başarı aklıma geliyor. Gerçekten Düzde de hem siyaset anlamında hem devletin temsil noktasında çok iyi denge sağladığını Düzce’ye çok iyi şeyler kattığının kanaatindeyim.”

“Düzce’mizin değeridir”

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’i de değerlendiren Caboğlu, “Mehmet Keleş dediğimde eski belediye başkanımız. Sonuçta Düzce’nin bir değeridir. Düzce’de yetişmiş bir şahsiyettir. Sayın Faruk Bey de aynı şekilde Düzce’mizin değeridir o manada düşünmek lazım, Mehmet Keleş de kendi belediye başkanlığı döneminde hizmet etmişliği vardır.” ifadelerini kullandı.

“Düzce’ye çok ciddi katkılar sunacağı kanaati içerisindeyim”

 MHP Düzce Belediye Başkan Adayı Yılmaz Eser’i değerlendiren Caboğlu, “Yılmaz Eser’e şans verildiğinde Düzce’ye çok ciddi katkılar sunacağı kanaati içerisindeyim. Ben Yılmaz Eser’i tanıyorum zannediyordum, içinden çok farklı insan çıktı. Siyasette ileriye çok hızlı koşan ele aldığı projeleri de detayıyla sonuçlandıran. Bu dönemi ile beraber temsil noktasında çok önemli bir şahsiyet olacağı kanaatindeyim.” açıklamalarında bulundu.

“Düzcespor Kapoğlu ile yükseldi”

Düzcespor eski Başkanı Gökhan Kapoğlu’nu da değerlendiren Caboğlu, “Gökhan Kapoğlu görev adamı. Baktığında ele aldığı konuyu, Düzcespor onunla yükseldi. Düzcespor’u bıraktığında onunla kan kaybı yaşadı. Bana göre Gökhan Kapoğlu her iki dargın olan kişinin arasında girecek sözü geçen şahsiyetlerden biridir.” açıklamalarında bulundu.