Düzce’de terör örgütlerine yönelik yürütülen soruşturma ve operasyonlarda gözaltılar devam ediyor.

Bu kapsamda terör örgütü DEAŞ’a yönelik geçtiğimiz mart ayında düzenlenen operasyonda, aralarında yönetici pozisyonundaki örgüt mensuplarının da bulunduğu 7 şüpheli gözaltına alınmış, hakim karşısına çıkartılan şüphelilerden 4’ü tutuklanırken, 1’i sınır dışı edilmişti. Söz konusu operasyonun devam eden çalışmaları ve yeni gözaltılara ilişkin Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklama yapıldı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’nın terörizme finansman sağlanması ile örgüt üyeliğinin önlenmesi kapsamında yürüttüğü soruşturma kapsamında DEAŞ terör örgütü mensubu olduğu tespit edilen şüpheliler teknik ve fiziki takibe alındı.  

Örgüte para sağladıkları belirlenen 20 şüpheliyi yakalamak için harekete geçen Düzce İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 11 Haziran 2024 Salı günü (bugün) Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ile ortak operasyona imza attı.   

Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı, TEM Daire Başkanlığı, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve JÖAK’ın destek verdiği yaklaşık 60 ekip ve 300 personelin katıldığı operasyonda 20 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilere ait ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda; 50 adet cep telefonu, 8 adet flash bellek/CD kart, 11 adet tablet, 4 laptop, nakit bin 100 $ ve 33 bin 600 TL, 27 adet dekont, çeşitli banka kartları, çok sayıda Arapça doküman, Hawala işlemlerine ait şifre notları ele geçirildi.

BAYRAM TRAFİĞİ ÖNLEMLERİ TAMAM BAYRAM TRAFİĞİ ÖNLEMLERİ TAMAM

 Şüphelilerin Düzce İl Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.