İddiaya göre Hilmi Çilingir Huzurevi’nde kalan Ahmet S. İsimli 78 yaşındaki demans hastası yaşlı adam, kaldığı huzurevinde şiddete maruz kaldı.

WhatsApp Image 2023-07-27 at 15.04.21

Durumu 0542 717 18 81 numaralı Öncü Haber Whatsapp İhbar Hattına ileten İsa S. İsimli vatandaş, Demans Hastası babası 78 yaşındaki Ahmet S.’nin, kaldığı Hilmi Çilingir Huzurevi’nde Çarşamba Gecesi şiddete maruz kaldığı, bu nedenle ellerinde ve başında yaralar olduğunu ileri sürdü.

Konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmediğini öne süren İsa S., “babamın akli dengesi yerinde olmadığı için olayı hatırlamıyor. Huzurevinde babama işkence mi yapıyorlar bilmek istiyorum.” İfadelerini kullandı.

HABER EKİBİMİZ KURUM YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Bunun üzerine Haber Ekibimiz, Düzce Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Uçar ve Hilmi Çilingir Huzurevi Müdürü ile irtibata geçerek durumu sordu.

WhatsApp Image 2023-07-27 at 15.04.20

Olayı bildiğini ifade eden İl Müdürü Uçar ve Huzurevi Müdürü Turgut Çatalbaş, olayın iki huzurevi sakini arasında yaşandığını ve derhal disiplin sürecinin başlatılarak Emniyete ve Ahmet S.’nin asıl vasisi olan diğer oğluna gerekli bilgilendirmenin yapıldığı kaydedildi.

OLAY İKİ HUZUREVİ SAKİNİ ARASINDA YAŞANMIŞ

Kurumdan yapılan açıklamada: “olay Demans hastası Ahmet S.’nin Çarşamba gecesi sabaha karşı 4 sularında, aynı huzurevinde yaşayan başka bir yaşlı adamın odasına girip bastonuyla saldırmaya kalkışmasıyla başladı. Bunun üzerine, diğer yaşlı vatandaş kendisini korumak için Ahmet S.’ye vurmuş.

Seslerin yükselmesi üzerine personellerimiz müdahale ederek onları ayırıp tutanaklarını tutmuş.

Meydana gelen hadisenin ardından kurumumuz taraflar hakkında disiplin sürecini başlatmış, iki tarafın da ailelerine Emniyete durum bildirilmiştir.

WhatsApp Image 2023-07-27 at 15.04.20 (1)

Ahmet S.’nin resmi vasisi olan diğer oğluna gerekli bilgilendirmeler yapılmış ve karşı taraftan şikayetçi olmamıştır.” İfadelerine yer verildi.

ASIL VASİ İLE KÜS OLDUĞU İÇİN DURUMU SORMAMIŞ

Öte yandan Haber Merkezimize başvuruda bulunan İsa S., babasının asıl vasisi olan diğer kardeşiyle konuşmadığı için olayın aslını kendisine sormadığını ifade etti.

DİĞER SAKİNLERİMİZİN HUZURU İÇİN DİSİPLİN SÜRECİ BAŞLATILDI

Düzce Aile ve Sosyal İl Müdürlüğünden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada:

“Huzurevlerimizde ve bakım evlerimizde bulunan her vatandaşımıza emanet gözüyle bakıyor ve her birisiyle ayrı ayrı ilgileniyoruz. Yaşanan olay bizleri de üzmüştür. Diğer sakinlerimizin güvenliği ve huzur içerisinde yaşamaları için gerekli idari süreç başlatılmıştır.” İfadelerine yer verildi.

Haber – Ahmet Çelik