Ticaret Bakanlığı, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde daha önce alınan ve 1 Ekim 2022’de uygulanması planlanan kararın 1 Ocak 2023’e ertelendiğini duyurmuştu. Bu kararla birlikte 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren tüm yurt genelinde olduğu gibi Düzce’de de berber, kuaför ve güzellik salonları haftanın bir günü kapalı olacak.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Muzaffer Demirel, bu kararla birlikte rekabetin ve ekonomik kaybın önüne geçileceğini belirtti.

Bir günlük tatil uygulaması ile ilgili Düzce’deki tüm berber, kuaför ve güzellikle salonlarında hazırlıkların tamamlandığını kaydeden Demirel, “Sektörümüz için oldukça uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğümüz ve hatırlanacağı üzere 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle uygulamaya geçmesi düşünülen “berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönündeki karar” hazırlıkların tamamlanmaması nedeniyle ertelenmişti. Şu an itibariyle tüm eksiklikler giderilmiş, taleplerimiz doğrultusunda mülki idare amirlerimizce belirlenen günlerde “berber, kuaför ve güzellik salonlarının bir günlük tatil uygulaması” 01 Ocak 2023 tarihi itibariyle başlayacaktır. Bu bağlamda bir noktaya dikkatlerinizi çekmek istiyorum. TESK, TOBB desteği ve Türkiye Berberler, Kuaförler, Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonumuzun talebi ile Ticaret Bakanlığımızca alınan bu karar; berber, kuaför ve güzellik salonu işletmeci ve çalışanlarının en azından haftanın bir günü dinlenme ve sosyalleşmelerine imkân tanımış; bu sayede zihin ve beden sağlıklarının korunmasına, motivasyon, performans ve hizmet kalitesinin artmasına ve daha da önemlisi aile bağları ile toplumsal bağların güçlenmesine katkı sağlamıştır. Söz konusu tatil hakkının tüm işletmeler için eşit şekilde uygulanacak olması haksız rekabetin oluşması ve işletmelerin ekonomik kayba uğramalarını da engellenecektir. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağımız 2023 yılında bizlere kazandırdıkları bu sosyal hak dolayısıyla başta Ticaret Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş olmak üzere, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürümüz Sayın Necmettin Erkan’a, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, TESK Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’e, Türkiye Berberler Kuaförler, Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyon Başkanımız Sayın Bayram Karakaş’a, Valilerimiz ve Kaymakamlarımıza ve uygulamayı hayata geçirecek tüm sektör çalışanlarımıza teşekkür ediyorum İnanıyorum ki bu uygulama sektörümüz için bir milat olarak her daim hatırlanacaktır” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI