Akçakoca’da lağım sularından kaynaklı deniz suyu kirliliği hat safhaya ulaşırken, Akçakoca Belediyesi sosyal medya hesaplarından paylaşım yaparak “Deniz suyumuz temiz, haberler tamamen asılsız” diyerek kendisini savundu. Ancak paylaşımın altına vatandaşlar tarafından yapılan yorumlar tam aksini işaret etti. Akçakoca’da deniz suyunun kirli olması nedeniyle denize giremediklerini belirten sosyal medya kullanıcıları, “Madem deniz temiz, plajlardaki 3 mavi bayrak neden indirildi?” yorumlarında bulundu.

Akçakoca’da denize giren vatandaşların ishal, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerle hastanelere başvurmasının ardından, harekete geçen Akçakoca Kaymakamlığı meteorolojik hava şartlarını gerekçe göstererek üst üste denize girme yasağı getirmişti. Sahil ve plajları esir alan kolibasili bakterisi insan sağlığını tehdit etmeye devam ederken, Düzce Halk Sağlığı Müdürlüğünün deniz suyundan aldığı numunelerde, bazı plajlarda kolibasili oranının 620’lere kadar çıktığını tespit etti. Bu oranlar, Akçakoca’nın komşu ilçeleri Alaplı ve Ereğli’de ise aylık 7-8 oranında ölçüldü.

369531207_604514891840733_7107746027729462802_n

Tüm bunlar göz önündeyken Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, kendi hatalarını örtmek ve ilçe esnafıyla konuyu haber yapan Öncü Medya Grubunu karşı karşıya getirmek için başlattığı algı oyunlarına devam ediyor.

Göreve geldiğinde deniz suyu kirliliği nedeniyle plajlarda bulunan 3 mavi bayrağın inmesi ile ilgili tek kelime etmeyen Yanmaz’ın bu algı oyunları tutmadı. Akçakoca Belediyesi Resmi Sosyal Medya Hesaplarından yaptığı “Akçakoca’da deniz suyu temiz, yapılan haberler tamamen ilçe turizmine balta vurmaya yönelik” paylaşımının altına, sosyal medya kullanıcıları Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ı işaret ederek, “Akçakoca turizmine Akçakoca Belediyesi balta vuruyor” yorumlarında bulundu. Birçok sosyal medya kullanıcısı, paylaşımın altına “Deniz suyu temiz ise sizin döneminizde plajlardaki 3 mavi bayrak neden indirildi” diyerek sorguladı.

Akçakoca Belediyesi’nin sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

“İlçemiz Akçakoca’da deniz kirliliği ile alakalı çıkan haberler tamamen asılsız olmakla beraber ilçe turizmine balta vurulmak istenmektedir. İl sağlık müdürlüğü tarafından her hafta denizden numune alınıp incelenmektedir. Gönderide paylaştığımız belge il sağlık müdürlüğü tarafından alınan belgedir. Tatillerini geçirmek isteyen vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile Akçakoca'mıza gelebilir denize girebilirler.

Bu paylaşımın altına Akçakocalı sosyal medya kullanıcıları, şu yorumlarda bulundu:

Tuğrul Yaylamış: “Deniz çok pis”

1-97

Zeynep ve Ali Turhan: “Değerlendirme iyi de deniz temizken bile aniden gelen pisliğe ne demeli. Arıtmadan pis suları denize vermeseler, Akçakoca ve denizin tadına doyum olmaz.”

Esma Sümre: “Yalanlayıp duracağınıza önlem alın. Kirliliği önleyici çalışmalar yapın. Mavi bayraklı plajlar kalmadı. Hala savunma peşindeler.

2-118

Esra Turan Özdemir: “Akçakoca’nın tüm mavi bayrakları temiz olduğu için gitti zaten”

Kaan Kasakaloğlu: “Mavi bayraklar neden alındı o zaman? Demek ki bir sıkıntı var.”

Meral Karslıoğlu Önder: “Daha güzel Akçakoca deniliyor, ama denize girilmiyor.”

3-76

Yasin Asaf Seda Gül: “2 kere gittik ve aşırı pisti

Burcu Uygun: “O kadar pis ki nasıl girilecek”

HABER: Savaş ARI