Düzce’de yine yürekler ağızlara geldi. Türkiye Kahramanmaraş merkezli 2 deprem felaketinin şokunu yaşarken, bu kez de Bolu’da meydana gelen deprem Düzce’de de hissedildi. Merkez üssü Bolu Kızılağıl olan 4.8 şiddetindeki deprem, yerin 8.13 kilometre derinliğinde meydana geldi. Sarsıntıda, vatandaşlar panik halinde kendilerini sokağa attı.

IMG_20230316_140845

10 saniye süren depremin İstanbul ve Ankara’da da hissedildiği öğrenildi.

AFAD İl Müdürü: “Her hangi bir hasar ihbarı almadık”

Düzce AFAD İl Müdürü Ali Kartal, Öncü Haber Muhabirine meydana gelen depremde Düzce’de her hangi bir hasar ihbarı almadıklarını söyledi.

Bolu Valiliği kentte tarama çalışması başlattı

Depremin hemen ardından, depremin merkez üssü Bolu’da Valilik tarafından hasar tespit ve tarama çalışması başlatıldı. Yapılan taramalarda, her hangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı ifade edildi. 

1-30

Deprem sonrası Düzce’de okullar tahliye edilerek, öğrenciler evlerine gönderildi.

DÜZCELİ VATANDAŞLAR DEPREM ANINDA NE HİSSETTİ?

Depremin hemen ardından sokağa çıkan vatandaşlar duygularını Öncü Haber'e anlattı. 

Esnaflık yaptığını söyleyen Havva Hanım depremin anını şu şekilde anlattı, “Aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamak gerçekten insanı ürkütüyor. Sinirlerimiz de bozuldu açıkçası. Allah bir daha yaşatmasın diyelim ama her defasında yaşamak esnaf olarak da sıkıntılı bir süreç. Adapte olamıyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.”

Avizelere bakarak depremi anladığını söyleyen Erdi Parlak, “Birden gözüm avizelere kaydı. Fazla bir şey hissetmedik ama avizelerin sallandığını görünce koşarak dışarı kaçtık. İnşallah tekrar olmaz diye ümit ediyoruz” dedi.

Deprem anında başının döndüğünü sana Aydın Karaçayır, “Ben depremi duymadım. Bir baktım millet dükkanlardan kaçışıyor, öyle anladım. Hissetmedim, başım dönüyor zannettim. Millet kaçışınca ben de uyandım işi” ifadelerini kullandı.  

Ahmet Ablekoğlu ise, “Bir şey hissetmiyoruz artık. Ufak geliyor bunlar bize, alıştık” dedi.

"ENDİŞELENDİK KORKU İÇİNDEYİZ"

Başkalarının kaçtığını görünce kendisinin de dışarı çıktığını söyleyen Ömer Aydoğan, “Herkes kaçışmaya başladı. Ben ilkten anlayamadım. Baktım herkes kaçmaya başlayınca kaçtık dışarı. Baktık herkes dışarda” şeklinde konuştu.

“Her an bir şey olacakmış gibi hissediyoruz” diyen Metin Şerbetçi, “Bu büyük depremlerin peşinden insan çok korkuyor, çok fena oluyor. Hala avizeler sallanıyor. Berbat oldu yani. Birden fırladık dışarı. Hep içimizde, her an bir şey olacak gibi. Allah vermesin” dedi.  

Deprem anında yaşadıklarını anlatan İsmail bey,  “Endişelendik, korku içindeyiz hala ama çokta fazla sallanmadı. O kadar da fazla hissetmedik yani. Direk dışarıya kaçtık o an panikle” cümlelerini kullandı.

Caner Yücel ise, “Biz alışığız aslında ama insan yine de tedirgin oluyor. Giyindim, eşofmanla oturuyordum. Televizyon seyrediyordum. Baktım avize sallanınca deprem olduğunu anladım. Sesler de gelmeye başladı. Sonra biraz daha fazlası olursa diye önlem almak için indik aşağıya” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI