Kahramanmaraş merkezli 7.7 ile 9 saat sonra 7.6 şiddetinde ki depremlerin ardından binlerce vatandaşın evi yıkıldı. Enkaz altından kurtulan ve evsiz kalan vatandaşlar ise diğer illerde ki yurtlara, misafirhanelere yerleştiriliyor. Bu kapsamda Düzce’de Zahid’ül Kevseri Kız Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen depremzedeler için her olanak sağlanıyor. Öncü Haber ekibinin ziyarette bulunduğu yurda yerleştirilen ailelerin çocukları için sosyal aktiviteler, oyun alanları ve çeşitli etkinliklerle yine çocukların keyifli vakit geçirmesi sağlanıyor.

6 Şubat’ta saatler 04.17’yi gösterdiğinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 şiddetinde deprem meydana gelmişti. Yine aynı gün 9 saat sonra 7,6 şiddetinde bölgede tekrar yıkıcı bir deprem oldu. Yaşanan yıkıcı depremlerin ardından 11 ilde sayısız bina yıkıldı ve birçok insan enkaz altında kaldı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketlerinden biri olan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzede vatandaşlar, devlet eliyle, devletin tüm imkânları seferber edilerek bu ağır travmayı bir an önce atlatabilsinler diye canla başla çalışılıyor. Bu kapsamda Düzce'ye getirilen depremzedeler Gençlik Spor İl Müdürlüğüne bağlı öğrenci yurtlarında misafir ediliyor.

Ayrıca okul çağında olan depremzede çocukların eğitimlerine devam edebilmeleri büyük önem taşırken, yurtta kalan çocuklar servis aracıyla çevre okullarda eğitimlerine devam ediyor. Her şey masum depremzede çocukların biraz daha mutlu olabilmeleri için tasarlandı.

Düzce Zahid’ül Kevseri Kız Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen depremzede ailelerin çocukları Öncü Haber mikrofonlarına konuştu. Yurttaki düzenlenen etkinlikler ve oyun alanlarında vakit geçiren çocuklar şunları söyledi:

Selçuk Özban: “Gaziantep’ ten geldim. Şu an bizim nikâhımız yoktu, yurt müdürüne başvurduk, nikâhımızı kıyıyor. Kendi hür irademizle geldik. Kırmadılar bizi, ilk geldiğimiz günden beri hiçbir ihtiyacımız yoktu, bütün eşyalarımızı aldılar. Allah razı olsun hiçbir zaman kimseye muhtaç etmediler. Şu an 8 gündür buradayız.”

Evlerini, memleketlerini terk etmek zorunda olan Aleyna Baş ise; “Gaziantep’ ten geldim. 8 gündür buradayız. Düzce’ye geldiğime inanamazdım çünkü Antep’ te oturuyoruz, orada ne işim var derdim.”

Yurtta ki oyun alanında arkadaşlarıyla vakit geçiren Hatay’dan gelen küçük Fatih; “Hatay’dan geliyorum. Burada her ihtiyacımızı karşılıyorlar o yüzden burayı sevdim.”

Akın: “Elbistan’ dan geliyoruz. 9 yaşındayım, evler yıkıldı. Bizde depremde enkaz çalışmalarına yardım ettik. 15 gün oldu. Burayı sevdim.”